Fallúdža prodloužila příměří o 24 hodin

  • 162
Iráckou Fallúdžou se v noci opět rozléhaly exploze a střelba. Nad městem přelétaly americké vrtulníky. Víkendové příměří bylo nicméně prodlouženo až do pondělního večera. Tvrdí to AFP s odvoláním na vyjednavače Irácké islámské strany. Během dne proběhne další kolo jednání.

Iráčtí ozbrojenci obvinili z narušení příměří americkou armádu. Ta naopak tvrdí, že její vojáci se jenom brání útokům.

Americké síly obléhaly Fallúdžu celý týden. Ve městě západně od Bagdádu bylo zabito přes 600 lidí. Počet zraněných odhadl ředitel místní hlavní nemocnice na dvanáct set. Iráčané obviňují americké vojáky, že střílí i po ženách a dětech.

Pět nevládních organizací odhadlo, že mezi zraněnými je přes 240 žen a 200 dětí. Upozornily přitom na to, že počty zraněných i mrtvých mohou být podstatně vyšší. Řadu obětí příbuzní pohřbili v zahradách svých domů.

Spojené státy oznámily v pátek jednostranné zastavení bojů a v sobotu navrhly příměří. Většina bojů v neděli ustala. Bojovalo se ale například v západní části Bagdádu, kde přišli o život tři Američané.

Centrem Bagdádu ráno otřásly dva výbuchy. K explozím došlo poblíž bezpečnostní zóny, kde je velitelství spojeneckých vojsk. Rozezněly se sirény a nad oblastí se objevily dva americké vrtulníky.

Bezpečnost Nadžafu zajišťuje už výhradně irácká policie, koaliční vojáci se stáhli. Podle velitele policie se na tom dohodli s radikály, kteří se hlásí k duchovnímu Muktadovi Sadrovi. Klid panuje také v dalším šíitském městě Karbalá.

Podle listu The Washington Post američtí vojáci našli v jedné z opuštěných továren ve Fallúdže materiál používaný sebevražednými atentátníky - součástky na výrobu bomb, pásy pro připevnění výbušnin k tělu, instruktážní brožury.

Některé z nalezených zvukových záznamů svědčí podle listu o tom, že na místě byli nejen Iráčané, ale také sunnité z jiných arabských zemí.

Mezi unesenými byli i Číňané
Neznámí ozbrojenci unesli v neděli ve středním Iráku sedm Číňanů. "Sedm čínských občanů z provincie Fu-ťien bylo uneseno v oblasti Fallúdže," oznámilo ministerstvo zahraničí v Pekingu.

Jak uvedla agentura Nová Čína, skupina v neděli přijela z Jordánska. Důvod cesty do Iráku ale nezveřejnila. Ministerstvo zahraničí vyzvalo čínské občany, aby vzhledem ke složité situace do Iráku nejezdili.

V pondělí večer se sedm Číňanů dostalo opět na svobodu, uvedla Nová Čína s odvoláním na nejmenovaného čínského obchodníka.

V minulém týdnu byly v Iráku uneseny na tři desítky cizinců včetně tří Japonců. Iráčtí ozbrojenci požadují, aby Japonsko stáhlo své vojáky z Iráku. Tokio odmítá. Japoncům podle arabské televize Al-Džazíra hrozí smrt.

Osm civilistů z několika asijských zemí, kteří pracovali v Iráku většinou jako řidiči, povstalci v neděli propustili.

Bulharsko zvažuje odchod z Iráku
Po Španělsku přemítá o svém odchodu z Iráku také Bulharsko. Sofia stáhne svých 480 vojáků v případě, nebude-li situace v zemi pod kontrolou spojenců. Připustil to náměstek bulharského ministra zahraničních věcí Ljubomir Ivanov.

"Existuje celá řada možností řešení situace. Existuje i nejhorší varianta, že by bulharský kontingent byl stažen, nepodaří-li se udržet situaci pod kontrolou spojenců," řekl Ivanov ve veřejnoprávním rozhlase.

Diskuse kolem bezpečnosti bulharského kontingentu v Karbalá propukla poté, co se příbuzní vojáků obrátili na vládu s žádostí o jejich stažení. "Do Iráku byli vysláni na mírovou misi a ne do války," konstatoval výbor rodičů.

V prosinci loňského roku bylo v Iráku zabito pět bulharských vojáků.

,

Nejlepší videa na Revue