Falkon ztratil dokumenty

  • 6
Firma Falkon Capital, kterou chce Zemanův kabinet pověřit vymáháním několikamiliardového dluhu v Rusku, sama snižuje vlastní důvěryhodnost. Ředitel společnosti Jozef Čimbora počátkem července ztratil v Praze kufřík se 180 tisíci dolary (zhruba sedm milionů korun) a dokumenty, které se týkaly ruského dluhu. Příprava mezivládní dohody o deblokaci přitom probíhá za přísného utajení.

Informaci o ztrátě kufříku MF DNES potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů včetně tajných služeb, které vymáhání ruského dluhu monitorují. Poctivý nálezce kufr předal policii, ta jedné z tajných služeb a nakonec skončil zpátky u Čimbory.

Jozef Čimbora nepopřel, že kufřík s penězi ztratil. "Do telefonu se mi o tom ale nechce mluvit," řekl včera poté, co nepřišel na smluvenou schůzku. "Jsem nyní v Moskvě a rozhodně se sejdeme, až se vrátím," slíbil.

Zatím tedy není jasné, na co Čimbora potřeboval v hotovosti takový balík peněz. Veškeré oficiální platby související s odkoupením pohledávek probíhají bezhotovostně, převodem z účtu na účet.

Před firmou Falkon Capital už letos na jaře varovala ve své tajné zprávě civilní rozvědka. Podle tajné zprávy hrozí nebezpečí, že neprůhledná společnost svým závazkům nedostojí.

Rozvědka upozorňovala, že jeden z představitelů firmy pracuje pro cizí zpravodajské služby a další je podezřelý z úzkých vazeb na organizovaný zločin. (Čimbora i další činitelé firmy tyto pochyby označili za nesmysly.) I přes varování tajné služby Zemanova vláda v květnu rozhodla, že Falkon Capital je tou pravou firmou pro vymáhání dosud nedobytné pohledávky v Rusku.

Premiér Miloš Zeman později v deníku Právo na otázku, jestli on osobně by si přál jinou firmu, odpověděl: "Především by ta jiná firma musela existovat." Žádná jiná společnost totiž neměla dobrozdání, že s ní souhlasí i ruská strana.

Ministerstvo financí, které v těchto dnech dokončuje smlouvu o prodeji pohledávky Falkonu Capital (Česká republika tak má získat 23 miliard korun), o Čimborově nejnovější příhodě s kufříkem neví. "A že se ani pan Čimbora nepochlubil, když jsem s ním mluvil," reagoval náměstek Ladislav Zelinka.

Ačkoliv sám zdůrazňuje, že veškerá jednání před podpisem smlouvy jsou utajená, ztráta kufru s dokumenty jej nijak nerozhodila. "Podívejte se, co se děje v Americe. Tam se ztrácely laptopy s tajnými informacemi přímo v FBI," řekl Zelinka.

Lidé z tajných služeb, kteří veškeré aktivity spojené s vymáháním dluhů sledují, si však myslí něco jiného. "Na důvěryhodnosti firmy taková událost samozřejmě nepřidá," uvedl jeden z příslušníků zpravodajské služby.

Pro Falkon Capital to není první nešťastná nehoda. Už v roce 1997, kdy se připravovala na deblokaci státního dluhu v Libyi, se do auta jednoho z představitelů firmy vloupal zloděj a ukradl kufřík s dolary a dokumenty. Škoda, kterou Falkon nahlásil v březnu 1997 na policii, byla podle nich 70 tisíc korun.

Jednání o podpisu smlouvy o ruském dluhu v těchto dnech finišují. "Má to pozitivní směr, kvůli tomu jsem teď v Moskvě. Ve čtvrtek večer už budu vědět nějaké rozhodnutí," potvrdil včera Jozef Čimbora.

Mezistátní dluh může odkoupit pouze ta firma, která má dobré kontakty na obou stranách. To znamená, že věřitele musí přesvědčit o tom, že je schopna pohledávku alespoň zčásti umořit.

S dlužníkem se zase musí dohodnout na tom, že od něj získá peníze, které by věřitelskému státu jinak nezaplatil. "Když stát není schopen pohledávku sám vymoci, přichází na řadu zprostředkovatelská firma. Ta má kontakty a díky nim má šanci uspět," uvedl bývalý ministr financí Ivan Pilip.

Jakou roli při tom všem hrají provize, které by v mezistátním vyjednávání bez účasti prostředníka nepřipadaly v úvahu, zatím nikdo oficiálně neprozradil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video