Falešný historik kradl v ghettu

  • 1
Policie zatkla muže podezřelého z krádeží dopisů z terezínského ghetta. Dopisy vězňů holocaustu na rozloučenou před transportem do Osvětimi a další archiválie měl ukrást 37letý nezaměstnaný z Pardubic. S falešnými doklady se vydával za historika.

Podezřelý si odnášel pohlednice, dopisy a další dokumenty i z jiných muzeí v republice. Kromě terezínského památníku "navštívil" i mladoboleslavské a teplické muzeum a Národní muzeum v Praze.

Dopaden byl na popud teplických kriminalistů v Opavě, když 20. ledna opouštěl tamní muzeum. Lup schovával po kapsách. Muž byl obviněn z krádeže.

"Sestavili jsme portrét zloděje, protože pracovnice muzeí si ho celkem dobře pamatovaly, protože se s nimi dával do řeči. Pak už jen zbývalo čekat, až se někde objeví," vysvětlil severočeský kriminalista Jiří Volprecht.

Pak podezřelý přišel do opavského muzea. "Do každé instituce šel krást jen jednou, ale předtím tam chodil nenápadně zkoumat terén," poznamenal Volprecht.

CO UKRADL ZLODĚJ-HISTORIK

Národní muzeum v Praze - červen 2003 - pohlednice, dopisy, fotografie
Památník Terezín - listopad 2003 - třicet šest kusů dopisnic (korespondence z ghetta)
muzeum Teplice - prosinec 2003 - 770 kusů historických pohlednic
muzeum Mladá Boleslav - prosinec 2003 - 228 kusů historických pohlednic
muzeum Opava - blíže neurčené dokumenty

V muzeích se prokazoval falešným občanským průkazem a budil podle kriminalistů opravdu důvěryhodný dojem.

"Další dokumenty jsme našli při domovní prohlídce. Motiv neznáme, protože obviněný se nepřiznal a o celé věci nechce při výsleších mluvit," doplnil kriminalista.

Policisté se domnívají, že zadržený měl v úmyslu archiválie prodat. "Nebyl sběratelem a mnoho toho o kradených věcech nevěděl," dodal Volprecht.

Zadržený muž způsobil škodu skoro 600 tisíc korun. Některé ztracené dokumenty, například soubor 770 historických pohlednic z Teplic, policie dosud hledá.

Muzea zpřísnila bezpečnostní opatření
Teplické muzeum od doby, co ho zloděj navštívil, už zpřísnilo bezpečnostní opatření a chystá se na to i Památník Terezín.

"Zdvojili jsme služby v místnosti pro badatele. Už se nestane, že by tam někdo zůstal sám třeba ve chvíli, kdy si pošle pracovníka muzea pro další bednu s archiváliemi a zůstává bez dozoru," slíbil ředitel teplického muzea Dušan Špička.

Krádež je následek povodní 
Krádeže archiválií považují v Památníku Terezín za poslední následek předloňské povodně. Protože voda zničila kopie, které dostávali do rukou badatelé, památník jim dočasně svěřoval originály.

"Chtěli jsme vyjít historikům vstříc, zvláště když byl archiv kvůli záplavám tak dlouho zavřený. Byla to ale u nás první krádež svého druhu," uvedl náměstek ředitele Památníku Terezín Vojtěch Blodig.

Památník žádá stát o peníze na instalaci průmyslových kamer do místnosti pro badatele.


Video