Falešný lékař nezaplatil za vybavení ordinace, ale kriminalistům se podařilo větší část věcí vrátit prodejcům. | foto: Policie ČR

Falešný lékař stačil „vyšetřit“ osm lidí, neuměl ani odebrat krev

  • 14
V České Třebové ordinoval doktor z jižní Moravy s falešným diplomem. Než ho policisté zadrželi, stačil "vyšetřit" osm pacientů. Za vybavení ordinace dluží šestačtyřicetiletý muž zdravotnickým firmám 1,4 milionu. Nyní mu hrozí až osm let vězení.

Do ordinace, kterou si nejdříve otevřel v České Třebové u své přítelkyně a pak další v Týnu nad Vltavou, přijímal falešný doktor pacienty.

"Naštěstí ani jednomu z osmi lidí, kteří se na něj obrátili, svými léčebnými metodami neublížil. V jednom případě se odvážil pacientce odebrat krev," uvedla policejní mluvčí Hana Klečalová. Po třetím neúspěšném pokusu ale pacientka ordinaci raději opustila.  

Jako obor si šestačtyřicetiletý muž z Jižní Moravy zvolil alternativní medicínu a invazní diagnostiku. Ačkoli nikdy nestudoval medicínu, na falešný univerzitní diplom si uvedl dokonce i zahraniční tituly.

"Pan ´doktor´ nebyl žádný troškař a množstvím titulů rozhodně nešetřil. Kromě MUDr. se před jménem pyšnil tituly Mgr. a PhDr., za ním pak PhD.FESC.," upřesnila policejní mluvčí. Na základě zfalšovaného diplomu získal v roce 2010 živnostenský list.

Falešný lékař nezaplatil za vybavení ordinace, ale kriminalistům se podařilo
Falešný lékař nezaplatil za vybavení ordinace, ale kriminalistům se podařilo

Prostřednictvím internetového obchodu nakupoval přístroje a další zdravotnické zařízení, dodané zboží však nikdy neuhradil. Nejméně 30 společnostem tak dluží téměř 1,4 milionu korun.

"Případem se velmi intenzivně zabývali jičínští kriminalisté, kterým se podařilo větší část zařízení zajistit a následně předat původním majitelům," upřesnila mluvčí jičínské policie.

Za trestný čin podvodu, padělání a pozměnění veřejné listiny a poškození cizích práv hrozí podvodníkovi až osmileté vězení.


Video