Stanislav Gross

Stanislav Gross | foto: David Neff, MAFRA

Falešné směnky měly připravit expremiéra Grosse o 20 milionů

  • 87
Někdejší premiér Stanislav Gross se kvůli svému majetku stal terčem podvodu. Bývalá správkyně konkurzní podstaty Lenka Garbová si podle policie vyrobila falešné směnky za 20,5 milionu a Grosse na nich podepsala. Směnky pak prodala další ženě, která peníze od expolitika a advokáta vymáhala.

Kdy a jak směnky vznikly, není jisté, podle samotné Garbové v roce 2004, když po ní Gross chtěl peníze na nákup cenných papírů. Nejdříve prý podepsal smlouvu o půjčce a postupně pak pět směnek na celkem 20,5 milionu korun.

Stanislav Gross

Od léta 2004 do jara 2005 stál v čele vlády. Rezignoval tři měsíce poté, co MF DNES upozornila na to, že není jasné, kde vzal peníze na pořízení svého bytu v Praze na Barrandově. Na podzim 2005 pak rezignoval i na funkci předsedy ČSSD a oznámil, že už nebude kandidovat ve volbách.

Na jaře 2010 Garbová směnky prodala Lence Skřivánkové. Podle všeho jí totiž dlužila vysoké částky a směnky měly tento dluh uhradit. Skřivánková pak logicky chtěla peníze a obrátila se přímo na Grosse. Ten prý na žádosti nereagoval a žena na něj proto podala žalobu.

Ve stejnou chvíli ale expremiér kontaktuje policii s tím, že po něm někdo chce splacení neexistující půjčky na základě padělaných cenných papírů. V tomto stadiu sporu pak loni o kauze informoval časopis Reflex (více o vymáhání dluhu zde).

"Ta žaloba byla zastavena a vzata zpět," řekl iDNES.cz mluvčí soudu pro Prahu 5 Michal Holub o žalobě na Grosse. Důvodem podle něj bylo právě to, že směnky byly padělané.

Podle policie si Garbová směnky vyrobila sama, nebo to někomu zadala. Na dokumentech zfalšovala i Grossův podpis. Vše korunovala falešnou smlouvou o půjčce.

Grossovy investice

- luxusní byt v Miami na Floridě: 12 milionů korun
- pozemek se starším domem v Praze-Slivenci: 10,2 milionu
- stavba vily v Praze-Slivenci na místě zbouraného staršího domku: asi 30 milionů
- zrekonstruovaný statek s restaurací v Prokopském údolí v Praze: 21 milionů

To zjistila policie, která na případu pracovala řadu měsíců. Dokumenty prošly expertizami a s návrhem na podání obžaloby pak doputovaly na městské státní zastupitelství. "Věc byla v září předána na Městský soud v Praze," popsala další osud spisu mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Soud zatím jednání ve věci nenařídil a záleží, jak s kauzou naloží soudce, kterému bude případ přidělen. Garbové ale hrozí vysoký trest. Věc totiž žalobci posoudili jako pokus o zvlášť nebezpečný zločin podvodu, kde zákon umožňuje uložit trest až 10 let vězení. Za padělání  v nejpřísnějším třetím odstavci pak až 8 let.

Jméno Garbové je několikrát zmiňováno na internetových stránkách nepoctivci.cz, kde si lidé vyměňují informace o podvodnících. V letech 2003 až 2009 byla vedena jako správkyně konkurzní podstaty. V obchodním rejstříku lze její jméno najít celkem u tří společností, ve všech ale byla na její podíl vyhlášena soudní exekuce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video