Video Islámského státu, které zachycuje upálení vězněného jordánského pilota,...

Video Islámského státu, které zachycuje upálení vězněného jordánského pilota, šokovalo i experty na terorismus. | foto: Reuters

Rukojmí IS absolvují mnoho falešných poprav. Proto jsou tak klidní

  • 245
Na videích islámského státu šokuje nejen jejich brutalita, ale také klid a odevzdanost rukojmí. Bývalý stoupenec islamistů prozradil, že za tím stojí opakované falešné popravy. Rukojmí tak neví, kdy zemře, a únosci s ním mohou lépe manipulovat. Podle expertů na terorismus tato metoda odráží zkušenosti z války v Iráku.

Videa Islámského státu, na kterých extremisté vraždí rukojmí ze Západu, prošla v průběhu let velkým vývojem. Zprvu nekvalitní záběry vystřídaly v únoru letošního roku při upálení jordánského pilota profesionálně vytvořené klipy (více o nich zde). 

Jedno však mají společné. Oběti islamistů jsou na nich neobvykle klidné a smířené se svým osudem. U mnoha lidí tak vzbuzují otázky, zda nejsou videa jen nahraná a oběti Islámského státu nejsou naživu. Jiní pak prosazují teorii, že rukojmí spolupracují s vidinou méně kruté smrti.

Ani jedna z možností však podle všeho není správná. Saleh, jeden z těch, kteří řady Islámského státu opustili, dal v rozhovoru pro televizní stanici Sky News nahlédnout do zákulisí tvorby islamistické propagandy. Rukojmí jsou podle něj na videích klidní proto, že se pro ně nejedná o novou situaci.

Netuší, že zemřou, protože s nimi islamisté po dlouhé týdny provádí falešné popravy, které mají poskytnout dostatek materiálu pro výsledný klip. Islamisté podle Saleha dokonce konejší rukojmí, že se jim nic nestane. Mnohdy svým slibům dostojí. Zároveň vědí, že dříve nebo později rukojmí zabijí.

Saleh tak potvrzuje předešlé spekulace o opakovaných falešných popravách rukojmí. Ty měl podle serveru The New York Times absolvovat i americký novinář James Foley, který si před smrtí prožil i nekonečné bití a waterboarding (více o jeho vraždě zde). Propracovaný postup islamistů při práci s vězni potvrdili serveru ABC i mnozí experti na terorismus. Ti také uvádějí, že islamisté tímto způsobem vedou propracovanou psychologickou válku.

Lekce minulosti

Bývalý agent CIA Aki Peritz, který se specializuje na otázky boje proti terorismu, si myslí, že islamisté k této metodě přistoupili i na základě zkušeností svých předchůdců. Peritz v textu pro server The Washington Post uvedl, že Islámský stát se konkrétně poučil z některých videí pořízených během irácké války. Rukojmí na nich mnohdy jednali nepředvídatelně, což se jejich věznitelům pochopitelně nehodilo. Na jednom z videí z roku 2004 například korejský rukojmí křičí, že nechce zemřít, a snaží se únoscům utéct.

Teorii o opakovaných falešných popravách podporuje i fakt, že samotné stětí rukojmí nikdy není součástí finálního videa. Pokud totiž oběti v poslední chvíli zjistí, že zemřou, zcela jistě se snaží bojovat o život. To se však nehodí do ideologie islamistů, která hlásá jejich absolutní nadřazenost.

IS útočil chlorem

Radikálové z Islámského státu údajně použili chlor jako chemickou zbraň proti kurdským bojovníkům na severu Iráku. Zástupce kurdských jednotek generál Azíz Vajsí uvedl, že jeho jednotky byly chemikáliím vystaveny třikrát. V prosinci to prý bylo při útoku v oblasti Sindžáru a v lednu pak dvakrát poblíž Mosulu. Jeden z těchto lednových útoků v sobotu popsala vláda. Pešmergové podle ní vypálili na auto s bombou raketu, takže auto explodovalo ještě před dosažením plánovaného cíle. Nikdo tak nepřišel o život, podle zdroje ale měla zhruba desítka bojovníků poté zdravotní problémy, jako je nevolnost, zvracení, závratě a slabost. Kurdové odebrali vzorky půdy a oděvů a zaslali je do laboratoře. Analýza prokázala, že vzorky obsahovaly takové množství chloru, které ukazuje, že látka byla použita ve formě zbraně.

Zdroj: ČTK

Podle bývalého bezpečnostního poradce USA Juana Zarateho Islámský stát naplno vstoupil do odvětví propagandy a terorismus prezentuje jako divadlo. „V mnoha ohledech si myslím, že přitlačili na pilu a získávají si větší pozornost brutalitou,“ myslí si Zarate.

Dezerce islamistů

Jiní experti si naopak myslí, že přílišná brutalita může odradit mnoho potenciálních bojovníků od vstupu a setrvání v Islámském státu. To se v posledních dnech potvrzuje. Stále častější jsou hlášeny konflikty mezi místními a zahraničními islamisty. Mnozí západní bojovníci se pokoušejí o útěk a ti, kdo zůstávají, se vyhýbají bojišti. V řadách Islámského státu se množí také korupce a rozkrádání (více zde).

Někteří bojovníci radikální Islámského státu se pak kvůli vnitřním sporům a situaci na bojišti snaží dezertovat v převlecích za ženy. Zahalují se do závojů, někteří si navlékají podprsenky a jiní se malují. Jak v pondělí napsal list The Jerusalem Post, irácká armáda zadržela v Bákubě 20 členů Islámského státu převlečených za ženy.

Sociálními sítěmi se například šíří fotografie, na kterých má muž s kníry oblečenou podprsenku, další jsou sice zahalení v ženském oděvu, na tváři jim však zůstalo strniště vousů. Jde údajně o dezertéry, kteří prchali z bojů v Tikrítu. Islámský stát zběhy krutě trestá a jejich zabíjení často natáčí na videa.

Archivní video


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue