Světélkující medúza v moři

Světélkující medúza v moři | foto: Reuters

Čínští podvodníci vyrobili tuny umělých medúz, míchali je z chemikálií

  • 23
Policie ve východní Číně zatkla prodejce, kteří ve velkém vyráběli falešné medúzy. Na trh dodali více než deset tun umělých žahavců s nadměrným množstvím hliníku. Medúzy jsou v Číně považovány za vybranou lahůdku.

Výrobci umělých medúz z provincií Če-ťiang a Ťiang-su byli zadrženi již na konci dubna, policisté ale informace o jejich dopadení zveřejnila až koncem minulého týdne. Podvodníci medúzy vyráběli smícháním tří chemikálií - kyseliny alginové, síranu amonno-hlinitého a chloridu vápenatého. Podle webu BBC si za rok vydělali více než 170 tisíc jüanů (přibližně 620 tisíc Kč).

Přestože mohou být medúzy jedovaté, v Číně jsou považovány za pochoutku. Zejména v letních měsících se nakrájené na plátky přidávají do salátů. Navíc jsou doporučovány jako ideální zdroj kolagenu.

Lov medúz ale pravděpodobně nestačí poptávce a proto v Číně rychle vznikají farmy medúz. V posledních letech se navíc vypečení podnikavci rozhodli vyrábět syntetické žahavce. Už v roce 2013 policie zatkla skupinu padělatelů, kteří vyrobili 40 tun medúz. Jejich šéf byl odsouzen k šesti měsícům vězení.

Výrobě falešných medúz nahrává fakt, že jejich výroba je o polovinu levnější než náklady na zpracování skutečného zvířete. Jak falešné medúzy poznat? Podle policie jsou bez chuti, bez zápachu, je obtížné je trhat a strukturou připomínají izolepu. Naproti tomu pravá medúza má rybí zápach a je nažloutlá.

Místní úřad pro kontrolu potravin a léčiv varoval, že zvýšený přísun hliníku může poškodit kosti, nervy a paměť. V umělých medúzách zadržených na konci dubna na východě Číny bylo až osmkrát více hliníku než je limit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video