Falešné dolary vynesly bratrům podmínky

Plzeň - S podmíněnými tresty odešli od plzeňského krajského soudu bratři Radek a Tomáš Chmelařovi. Loni v září směnili na broumovské tržnici s vietnamskými obchodníky tři falešné stodolarové bankovky. Když se za dva dny vrátili se stejným úmyslem, byli už Asiaté ostražitější a zavolali policisty. Ti pak oba bratry zatkli.

"Tušil jsem, že bankovky mohou být falešné, ale jistotu jsem neměl," řekl starší ze sourozenců Radek, kterému se podařilo padělky směnit za osm a půl tisíce korun. Soud mu vyměřil dvouletou odmínku s odkladem na zkušební dobu čtyř let.

Soudu se nepodařilo prokázat, od koho padělky získal mladší z bratrů Tomáš, kterého stihl podmíněný třicetiměsíční trest s odkladem na čtyři roky.

Tvrdil, že dolary získal od známého v Chebu. "Znal jsem ho pod jménem Roman. Byl to Moldavan nebo Ukrajinec. Dříve jsme spolu převáděli lidi do Německa. On byl vyhoštěn, ale do Čech se vrátil a pobýval tu nelegálně. Já jsem od něj potřeboval půjčit auto," řekl Tomáš Chmelař, který si za převáděčství v německém žaláři odseděl čtyři měsíce.

"Řekl, že mi ho půjčí, když mu udělám protislužbu - vyměním mu jeho dolary za koruny. Dal mi šest stodolarových bankovek," dodal.

Jeho snaha udat další tři bankovky vietnamským trhovcům ale podruhé nevyšla. "Seběhli se a řekli ať počkám, že přijede jejich krajan, který má o dolary zájem. Jenže přijeli policisté," popsal mladší z bratrů neúspěšnou výměnu peněz.

Ačkoliv jednadvacetiletý Tomáš Chmelař po zatčení policistům přiznal, že měl tušení o nepravosti bankovek, před soudem hovořil jinak: "Roman mě požádal o směnu bankovek zřejmě proto, že tu pobýval nelegálně a měl strach je měnit sám. Já jsem mu vyhověl. Bral jsem to jako protislužbu za půjčení auta. O tom, že jsou dolary falešné, jsem nevěděl."

Při domovní prohlídce u něj pak policisté našli náboje do samopalu a pistole. Chmelař tvrdil, že si je přinesl z vojny jako památku.

"I když policisté po této osobě jménem Roman pátrali, nepodařilo se ji ustanovit," řekl předseda senátu Milan Štejr.

Mírný trest odůvodnil tím, že společenská nebezpečnost nebyla v tomto případě až tak vysoká. "Věděli, že mají zřejmě nepravá platidla, a přesto je směnili. Jejich prospěch, které spočíval v zapůjčení vozidla, je však zanedbatelný," dodal soudce.

Sourozencům hrozilo až desetileté vězení. Šestadvacetiletý Radek Chmelař byl s trestem spokojen, jeho o pět let mladší bratr Tomáš si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Ze směny falešných dolarů se před plzeňským krajským soudem zpovídají bratři Radek (vpravo) a Tomáš (vlevo) Chmelařovi, 7. ledna 2003


Video