Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pákistán hrozil Izraeli jaderným arzenálem, spor zažehla falešná zpráva

  • 53
Pákistán a Izrael se dostaly do vyhroceného sporu, ve kterém přišla řeč na jaderné zbraně. Za internetovou rozmíškou stála falešná zpráva, ve které někdejší izraelský ministr obrany hrozil Pákistánu jaderným útokem. Islámábád výhrůžky opětoval. Spor se později podařilo urovnat.

Kauzu nastartovala zpráva serveru AWDNews z 20. prosince. Bývalý izraelský ministr obrany Moše Ja’alon v ní hrozí Pákistánu zničením, pokud vyšle vojáky do Sýrie. „Zničíme je jaderným útokem,“ citoval článek údajný výrok Ja’alona.

Propaganda na síti je nezastavitelná, říká bojovník proti mediálním lžím

Na tato slova reagoval na Twitteru pákistánský ministr obrany Khawaja Asif, který článek považoval za věrohodný, píše CNN. „Izraelský ministr obrany hrozí jadernou odplatou kvůli údajnému angažování Pákistánu v boji proti Islámskému státu. Izrael však zapomíná, že Pákistán je také jadernou velmocí,“ uvedl Asif 23. prosince.

Do sporu se muselo vložit izraelské ministerstvo obrany, uvádí agentura AP. Na Twitteru uvedlo, že citace Ja’alona byla zcela smyšlená. Asif se krátce nato nechal slyšet, že výroky o jaderném arzenálu neměly být výhrůžkou. Zbraně mají být podle něj pouze zárukou svobody pro pákistánský lid. „Chceme žít v míru jak v rámci našeho regionu, tak celého světa,“ uvedl.

Falešné zprávy jako politická zbraň

Falešné zprávy (takzvané fake news, pozn. red.) v uplynulých měsících podle expertů ovlivňovaly celou řadu událostí po celém světě. Nejvíce diskuzí vzbudily falešné zprávy, které údajně pomohly Donaldu Trumpovi v listopadových prezidentských volbách (vše o volbách zde).

Jak se „ruská propaganda“ dostala až do projevu prezidentského kandidáta

V prosinci jeho sokyně Hillary Clintonová prohlásila, že tyto zprávy jsou epidemií. „To není politika ani partyzánský boj. Životy jsou v ohrožení. Životy obyčejných lidí, kteří se jen snaží dělat svou práci a přispívat v jejich komunitě,“ sdělila na vystoupení ve Washingtonu.

Den před tím vtrhl ozbrojený muž do pizzerie Comet Ping Pong ve Washingtonu. Podnik čelil falešným obviněním, že se podílí na zneužívání dětí. Vše prý probíhalo pod dohledem členů Demokratické strany. Aféra v médiích dostala jméno Pizzagate. Původní zprávy o zneužívání dětí však byly smyšlené a vzešly z kultovního recesistického webu 4Chan (více o kauze zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue