Falbr už nechce být tátou odborářů

Odborový předák a senátor Richard Falbr už nechce být otcem všech pracujících. Na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů v dubnu 2002 totiž svoji funkci předsedy nehodlá obhajovat. V čele odborové centrály je od roku 1994. "Myslím si, že člověk má v nejlepším odejít," prohlásil po zahájení dvoudenního sněmu konfederace.

Falbr nechce v odborech vůbec působit už ani jako poradce a odmítl by i nabídku na čestné předsednictví.

"Myslím si, že konfederace má docela dobré základy a odborové svazy si jistě zvolí vedení schopné vést konfederaci dál," dodal předseda, kterému příští rok skončí také jeho volební mandát senátora.

Se svým dosavadním působením v čele odborů je Falbr spokojen. Řekl, že za jeho předsedování se pohled na konfederaci změnil.

Dnes prý konfederaci bere každý vážně, zatímco zpočátku se odboráři museli snažit, aby si z nich lidi nedělali legraci.

Příprava sjezdu je jedním z bodů dvoudenního jednání sněmu ČMKOS. Na programu je také kolektivní vyjednávání a možnosti obrany při porušování zaměstnaneckých i odborových práv.

Odbory jsou spokojeny s výsledky kolektivního vyjednávání
Falbr považuje výsledky odborů při kolektivním vyjednávání za dobré. Podle jeho
slov je to tím, že za současné vlády se reálné mzdy zvýšily o 13,7 procenta a odbory tento mzdový růst významně ovlivnily. Pro příští rok odboráři očekávají zvýšení nominálních mezd o osm procent. Současná legislativa však nepočítá s kolektivním vyjednáváním v rozpočtové a příspěvkové sféře.

Ke sporu mezi svazy zastupujícími státní zaměstnance a vládou o odložení slíbeného zvýšení platů Falbr řekl, že je věcí odborů bojovat o vyšší mzdy. "Starostí vlády je sehnat pro zaměstnance veřejného sektoru na to peníze," prohlásil odborový předák.

Podle mluvčí ČMKOS Jany Kašparové se podnikové kolektivní smlouvy vztahují na 700 tisíc zaměstnanců. Dalších 300 tisíc lidí z podniků, kde odborové organizace nejsou, chrání resortní kolektivní smlouvy.

Podle Falbra je jedním z největších úspěchů jeho konfederace je, že se podařilo zvýšit reálnou kupní sílu mezd nad úroveň roku 1989. O dobré úrovni platů podle jeho názoru svědčí supermarkety plné lidí. Zdůraznil, že nezapomíná na podniky, kde zaměstnavatelé platí "žebrácké mzdy" a kde není dovoleno vytvořit odbory. "Jsou to zejména obchodní řetězce a nově vznikající podniky zahraničních investorů," konstatoval.

Odborová centrála už v minulosti vyzvala svazy, základní organizace i odboráře, aby o porušování odborových práv informovali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video