Falbr burcoval k Svátku práce

Brno - Co chcete slavit? Práci, které si nemůžu ani jako řemesla vážit, protože není důstojně zaplacena? To nemyslíte vážně? I takové otázky padaly z úst lidí, kteří procházeli kolem odborářské tramvaje na Náměstí svobody v Brně. Mnohé z kolemjdoucích ovšem historický elektrický vůz nezaujal ani přesto, že s ním přijel sám odborářský boss - Richard Falbr. Výjimku udělali pouze rodiče s malými dětmi, které si chtěly starobylou tramvaj zblízka prohlédnout.
Jako každý rok na jaře přijel Falbr především s myšlenkou přesvědčit lidi, aby znovu začali slavit Svátek práce. Jako každý rok ale především řešil stížnosti nejrůznějších zaměstnanců na jejich zaměstnavatele.

Akce, při níž Brnem projížděla historická tramvaj a její osádka rozdávala lidem odborářské materiály, začala ráno v devět. Richard Falbr se k ní přidal ve čtrnáct hodin. Předtím se však přece jen pokusil debatovat o možných oslavách Svátku práce alespoň v brněnském závodě Šmeral.

Celé dopoledne diskutoval s odboráři i s vedením. "I odboráři z tak dobrého podniku jako je Šmeral, který prošel peklem kuponové privatizace, nevypařil se a prosperuje, jsou k oslavám skeptičtí. Pořád za svátkem vidí minulost. Bojí se, aby se na ně kvůli tomu, že by třeba něco zorganizovali, nedívali ostatní přes prsty," vysvětluje Falbr.

Mezitím, co vysvětloval důvody, proč na sebe upozornit právě oslavou práce, přicházejí první zájemci o diskusi. Nejdříve je to starší muž, který chce Falbrovi ukázat jednu z děr po výkopech na Náměstí svobody a pak středoškolák, který chce slyšet odpověď na otázku, jaký je rozdíl mezi středoškolákem u nás a v Evropské unii. "Jsou to jazykové znalosti, které středoškolákům u nás chybí," zněla Falbrova odpověď. Ta mladého muže zřejmě uspokojila a tak pokřikem na své spolužáky: "Říkal, že se máme učit jazyky," odchází.

Do příchodu dalšího zájemce o debatu s odboráři uběhne další půlhodina. Mezitím vysvětluje šéf regionální rady odborových svazů brněnského kraje Ivan Lisický, jak je důležité, aby si lidé konečně začali vážit své práce. "Dokáží to jedině v případě, že budou dostatečně silné odborové organizace na pracovištích, které budou schopné se zaměstnanců zastat."
 
O půl čtvrté začínají k tramvaji přicházet další lidé. Většina z nich se o akci dozvěděla z vylepených letáků. Mají na Falbra připravené konkrétní dotazy. Snad nejvíce potěší odborového předáka osmašedesátiletý Josef Kokeš, který se přijde zeptat, proč už se neobjevuje tak často na obrazovce. Falbrova odpověď je jednoduchá. "Ty debaty jsou čím dál hloupější, nedá se na to koukat," říká Falbr.

Starší muž Otmar Habrle vše sleduje mlčky. Čekal, že padne něco o oslavách, konkrétní hodina a termín. Dozví se však, že letos odboráři na nějakou akci nemají peníze. "Snad příští rok. Uděláme to formou oslav pro rodiče s dětmi," dodává Lisický. Pan Habrle tak bude muset letos jako v předcházejících letech, doufá ale, že naposled, na oslavu komunistů do Pisáreckého parku.

Richard Falbr na brněnském náměstí Svobody před odborářkou tramvají

Richard Falbr na brněnském náměstí Svobody mluví o významu 1. máje

Richard Falbr na brněnském náměstí Svobody před odborářkou tramvají


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video