Školy už nechtějí ze studentů ždímat „nabiflované“ znalosti.

Školy už nechtějí ze studentů ždímat „nabiflované“ znalosti. | foto: Profimedia.cz

Fakulty vymění přijímačky za srovnávací testy

  • 51
Devět fakult na českých vysokých školách se rozhodlo pro revoluční změnu přijímacího řízení. Už nebudou vypisovat vlastní zkoušky. Spolehnou se na výsledky Národních srovnávacích zkoušek. Novinku na jaře okusí dvaadvacet tisíc studentů, každý pátý uchazeč o vysokoškolské studium.

Změnu chystá například Národohospodářská fakulta VŠE v Praze, filozofie v Olomouci či pedagogika v Plzni.

Místo "biflování" vzorečků a skoro encyklopedických znalostí budou muset uchazeči o studium napsat jen jeden test, známý pod názvem Národní srovnávací zkouška.

Ten si už nyní může za peníze zkusit kterýkoli z uchazečů o studia na vysoké škole. "Studenti mohou udělat test třikrát a v přijímacím řízení se jim započítá nejlepší výsledek," vysvětlil Ondřej Šteffl, ředitel společnosti Scio, která národní test pro fakulty připravuje.

Budou je moci skládat v nejbližším velkém městě, ne nutně přímo na fakultě. Testy zkoumají hlavně logické myšlení uchazečů. Tedy zda mají pro vysokou školu předpoklady.

Prověřuje se třeba, jak student rozumí textu a zda s ním umí pracovat. To si pochvaluje proděkanka pro studium na pedagogické fakultě v Plzni Jana Coufalová. "Hlavní výhoda je, že už nebudeme zjišťovat jen momentální znalost určitého faktu."

Dalších patnáct fakult, většinou technických, chce k srovnávacím testům při přijímacím řízení přihlížet. Jde většinou o obory, kam berou studenty podle toho, jak jsou úspěšní na střední škole. Dobrý výsledek testu pro ně bude bodem k dobru.

Později bude škol víc
K této formě přijímaček se chce později přidat pětačtyřicet fakult - tedy dvacet procent všech vysokých škol v Česku.

KDE SE ZMĚNÍ PŘIJÍMAČKY 2007

Fakulta sociálních studií, Brno
Pedagogická fakulta, Plzeň
Filozofická fakulta, Olomouc
Národohospodářská fakulta VŠE, Praha
Přírodovědecká fakulta, Ostrava
Pedagogická fakulta, Ostrava
Fakulta zdravotně sociální, Ostrava
Fakulta humanitních studií, Hradec Králové
Fakulta multimediálních studií, Zlín

Některé další fakulty sice klasické přijímací zkoušky budou pořádat i nadále, ale deseti procentům studentů, kteří zvládnou srovnávací testy nejlépe, je odpustí.

Podle Jiřího Šteffla ze společnosti Scio se testy nedají "podfouknout". "Testy jsou ve školách až v den zkoušek, zapečetěné a minimálně tři lidé musí podepsat, že byly zapečetěné i na začátku hodiny.

Opisovat se také moc nedá. Testy jsou v několika variantách a v každé třídě hlídají dva lidé," vysvětlil.

Fakultám odpadne značná část práce
Fakulty vidí jednoznačnou výhodu i v tom, že jim odpadne náročná příprava zkoušek. "Můžeme se soustředit hlavně na výuku, a ne na testování studentů a vydávání příruček k přijímacím zkouškám," vysvětlil proděkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Daniel Šťastný.

I na školách, které si budou studenty vybírat na základě Národních srovnávacích testů, se nadále bude za přijímací řízení platit. Odpadne však poplatek za absolvování srovnávacího testu. Fakulty totiž uchazeči pošlou poukázku na jeden test.

Ani ministerstvo školství nevidí v novém "modelu" přijímacích zkoušek žádný problém. "Je pouze na vysoké škole, zda bude vůbec nějaké přijímací zkoušky dělat," řekl Ondřej Gabriel z tiskového oddělení ministerstva.

Některé fakulty však o této náhradě přijímacích zkoušek neuvažují ani do budoucna. "Naše testy se nám osvědčily a chceme u nich zůstat. Nemáme žádný důvod to měnit," uvedla například Vlasta Helekalová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video