Koloseum v Římě

Koloseum v Římě | foto: archiv

Tají média „islamistický útok“ v Římě? Důkaz chybí, nenávist však plane

  • 866
A o tom naše média samozřejmě neinformovala, zní častá výtka, pokud se někde objeví výbušná zpráva - aktuálně třeba jakákoliv, umožňující negativní pohled na imigraci do Evropy. Byl to i případ několik týdnů starého příběhu z Říma - o „hrozbě popravou jako z rukou ‚Islámského státu‘“. Podle italského novináře, který se případem zabýval, však šlo o útok křesťanského fundamentalisty.

V Londýně muslimští imigranti na ulici za bílého dne uřezali hlavu britskému vojákovi Lee Rigbymu.

V Římě fanatický muslim srazil na kolena ženu, dal jí nůž na krk, křičel „Alláhu akbar!“ a hrozil, že ji zabije.

Ty dva příběhy, zasazené do kulis evropských velkoměst a potenciálně mnoha svědků, mají jednu věc společnou: oba patří k argumentům odpůrců imigrace, kteří varují, že přijímání běženců povede k četnějším teroristickým útokům v Evropě. Jenže ve dvou dalších podstatných bodech se obě události liší: o té první velká média a s nimi i iDNES.cz (viz např. zde) hojně informovala, o druhé nikoliv. A co je zřejmě nejdůležitější - ten první se stal a vrazi dostali doživotí. Pravost druhého je minimálně sporná.

Na svém webu ho zveřejnila iniciativa Islám v České republice nechceme (viz zde) s označením „první část popravy ve stylu Islámského státu“. Členové zmíněného teroristického hnutí vraždí své oběti tak, že je donutí pokleknout před kamerami a podříznou je.

„Další ‚osamělý vlk‘ vyslyšel výzvy Islámského státu a za provolávání slávy Aláhovi srazil v římském Koloseu turistku na kolena, zatímco jí držel pod krkem nůž,“ uvedla iniciativa. Na své zpravodajské stránce IVČRN News příběh rozvinula o informaci, že útočníkem byl „třiatřicetiletý muslim brazilské národnosti“ a při útoku „opakoval muslimské modlitby“.

Reakce stoupenců IVČRN (příspěvek jich sdílelo přes 1 800) byly rozhořčené. „Proč o tomto činu neinformuje živě ČT24 a není to na titulní stránce novin? Jo aha, on je vlastně útočník mírumilovný muslim,“ zněl příspěvek s nejvíce „lajky“. Třetí nejkladněji hodnocený příspěvek v diskusi byl ještě tvrdší: „Na tyhle svině platí jenom jeden recept: kulka do hlavy!“

Jenže když dá člověk emoce stranou a pokusí se celý příběh rozmotat, už to tak jednoduše nevypadá.

Britský bulvární list The Daily Mail, na nějž se IVČRN odvolává, čerpal ze dvou italských zdrojů: Il Messagero a La Repubblica. První z nich s odvoláním na svědky uvedl, že útočník provolával slávu Alláhovi - a že to byl Severoafričan (stejně tak server Leggo, který přidal informaci, že muž s sebou nesl text Nového zákona). Servery nicméně nehovoří - na rozdíl od IVČRN - o tom, že by muž opakoval muslimské modlitby.

Texty, které k případu na webu má La Repubblica (viz zde a také zde) neuvádějí nic o heslech s Alláhem. Označují muže za brazilského bezdomovce, který volal, že jej „poslal Bůh“.

Další velký italský list, Corriere della sera, poznamenal, že prvotní mylná informace o muži ze severní Afriky pocházela od policie. Rovněž informaci o vzývání Alláha označil za nepotvrzenou.

Redakce iDNES.cz se obrátila přímo na sedmadvacetiletou Chiaru Frisco, kterou útočník ohrožoval, ta ale zatím neodpověděla.

Aktivista a někdejší volební kandidát zelených Šádí Shanaáh oslovil během snahy ověřit pravost článku, kterou nyní zdokumentoval (více zde), italského novináře Lorenza d’Alberga, autora rozhovoru s Chiarou Frisco v seriózním listu La Repubblica (opravili jsme informaci, že Albergo byl autorem původního textu o incidentu - ten vyšel o den dříve, pozn. red.). V jiném článku daného listu byla informace, že útočníkem byl muž hlásící se ke křesťanství.

„Nebyl to muslim, ale křesťanský fundamentalista,“ odpověděl podle vzájemné konverzace, jejíž záznam má iDNES.cz k dispozici, Shanaáhovi d’Albergo, který hovořil přímo s obětí. „Řekl policii, že to byl Ježíš, kdo mu nařídil čin provést (...) Je mnohem jednodušší říkat ‚jsme v nebezpečí‘, než analyzovat, co se skutečně děje,“ poznamenal závěrem italský novinář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video