Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fagan zahájil útok na Temelín přes city

  23:39aktualizováno  23:39
P r a h a - V americkém stylu zahájil tažení proti Temelínu právník Ed Fagan. V penzionu Franzeosenhof ve Wullowitzu, který využívají zastánci hraničních blokád jako klubovnu, zaútočil rovnou na city. Nejprve klidným, ale pevným hlasem připomněl rakouským starostům oběti Černobylu. Zmínil budoucnost dětí žijících od Temelína až do Salcburku. S pohnutím promluvil o obětech ve vyhořelé lanovce v rakouském Kaprunu, jejichž pozůstalé zastupuje, a vzápětí zahřměl řečnické otázky na nepřítomného premiéra Miloše Zemana: "Když si myslíte, že jen stisknete tlačítko, tak se mýlíte," gestikuloval do Prahy.

Glosu Martina Komárka čtěte ZDE.

Profil Eda Fagana najdete ZDE.

Rychetský: Fagan si dělá reklamu, čtěte ZDE
Na jeho kvalitním obleku se skvěla samolepka protiatomových aktivistů a typickou americkou angličtinou přeskakující do fistule pouštěl na obhájce Temelína hrůzu. Zvláště v okamžiku, kdy zdůraznil, že chce celou dokumentaci k elektrárně.

"Jestli budou s něčím kolem Temelína problémy, pak to bude úplnost dokumentace," připustil ministr zahraničí Jan Kavan. Bezldokumentace nelze dokončit prověrku Temelína a uvést ho do provozu.

Američan přitom zdůraznil, že mu nejde o byznys: "Nedělám to pro peníze. Chci pomoci lidem, ohroženým dětem." Zcela jiné vlastnosti přisoudil Zemanovi.

PŘÍPADY EDA FAGANA
-
Obhajoby tabákových koncernů proti žalobám spotřebitelů
- Hromadná žaloba obětí holocaustu vůči švýcarským bankám
- J
ednání o odškodění nuceně nasazených s Německem a Rakouskem
- Vymáhání náhrad za arizovaný majetek od stejných zemí
- Žaloba proti Japonsku jménem amerických zajatců donucených k otrockým pracem
-
Zastupování příbuzných obětí požáru lanovky v Kaprunu
-
Vznesení požadavků odpůrců Temelína vůči firmám ČEZ a Westinghouse

"Stará se jen o ekonomiku a nemyslí na nukleární katastrofu." Za jeho zády se vyjímaly fotografie polibků premiéra Miloše Zemana a ředitelky Úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové z října roku 2000, kdy ČEZ poprvé zažehl Temelín. Nechyběly podobizny, či spíše karikatury ministra Miroslava Grégra.

Fagan pak sice už s poněkud menším nasazením odpovídal na závěr na otázky, například proč Dukovany fungují, ačkoliv měly v náběhu ne devět jako Temelín, ale třicet poruch.

Zda se pokusí Temelín zastavit žalobami, pokud na jeho dopis Westinghouse neodpoví. Skončil v nejpřesvědčivější chvíli a v závěru znovu předvedl, že scénář má pevně ve svých rukou i na chodbě.

Smečku fotografů a kameramanů vyvedl po tiskové konferenci na terasu penzionu.
Zatímco všichni očekávali pokračování dotazů a odpovědí, vyměnil rychlými tahy decentní americkou kravatu za rakouskou se sluníčky - symboly aktivistů Stop Temelín, a vynutil si odstup novinářů, jaký nedokážou zaručit ani prezidentovi muži z ochranky.

Pak jako správný režisér přivolal starosty a protijaderné aktivisty. Uprostřed nich odmávl pro mediální objektivy skupinové foto.

Ed Fagan dal ČEZ důrazné ultimátum
Úspěšný americký advokát Ed Fagan, který prohlásil, že dosáhne uzavření Temelína, dal včera společnostem ČEZ a Westinghouse ultimátum, aby mu do 20. března předložily dokumenty na veškeré zařízení.

Ministr zahraničí Jan Kavan, který je pověřen dohledem nad česko-rakouskou dohodou o prověření Temelína, soudí, že právě dokumentace je slabým bodem elektrárny. "To, aby ČEZ předložil kompletní dokumentaci, vidím jako největší možný problém v celém procesu prověřování elektrárny," řekl Kavan ještě před Faganovou cestou do Evropy.

Kavan dodal, že právě nedostatky v dokumentaci mohou být důvodem, proč by se přezkoušení Temelína nemuselo stihnout v plánovaném termínu do začátku června.
Mluvčí Temelína Milan Nebesář odmítl, že by v dokumentaci byly jakékoli nedostatky. "Kdykoli jsme měli něco předložit, například kvůli bezpečnosti elektrárny, udělali jsme to," řekl.

ČEZ sice ještě Faganovu žádost nedostal, už včera však prohlásil, že veškerou dokumentaci mu nehodlá vydat. "Zveřejněny nemohou být ty části, které jsou předmětem obchodního tajemství, know-how anebo mají vztah k zajištění fyzické ochrany elektrárny. Stejná praxe funguje všude ve světě," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dodal, že například informace ze základního bezpečnostního dokumentu jsou k nahlédnutí už dva roky v informačním středisku Temelína.

Podle ministerstva zahraničí Faganovy požadavky výrazně překračují i česko-rakouskou dohodu z Melku. "Ta jasně stanoví, že dokumentace k Temelínu bude zpřístupněna veřejnosti, ale současně uvádí, že se to netýká věcí, které jsou předmětem obchodního tajemství," uvedl vedoucí odboru střední Evropy Bedřich Kopecký, který smlouvu z Melku připravoval. Fagan však trvá na svém.

"Chceme, aby Američané řekli, že se tu nikdo nemusí ničeho obávat. Pokud dokumenty nedají, nikdo jim neuvěří," řekl o Westinghousu Fagan. Uvedl, že za poslední čtyři měsíce nastalo v Temelíně devět poruch, na které Westinghouse odpověděl jen slovy: nic se neděje.

Americký právník se proto domnívá, že přes požadované dokumenty se dostane k příčině, proč firma odmítá ukázat pravdu. Mluvčí hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer bere Faganovo angažmá jako výraznou podporu. Uvedl, že při případné havárii Temelína může škoda dosáhnout výše až jedenácti bilionů korun.

"Sporná hodnota je tak vysoká, že by si provozovatelé Temelína měli dvakrát rozmyslet, než tu věc zapojí," prohlásil Fagan, který nevyloučil, že budou jménem případných obětí podány žaloby nejen v USA a Česku.

ČEZ pokládá taková tvrzení za nemyslná. Tvrdí, že Temelín splňuje všechny zákonné požadavky, mezinárodní úmluvy a podle mezinárodních norem je pojištěn na 6 miliard korun.

"Zdá se mi to zatím jen na efekt. Jestli je seriózní právník, měl by vést seriózní spor. Zatím jsou slyšet jen velká slova," řekl o Faganově vystoupení mluvčí Temelína Nebesář.

Český ekologický právník Petr Kužvart však soudí, že Faganova aktivita nemusí být beznadějná. Kužvart své žaloby staví obvykle na zdánlivě nepodstatných pochybeních úředníků či firem. "Fagan to může udělat velice podobně," řekl Kužvart.

Známý americký právník Edward Fagan vyzval na tiskové konferenci v rakouském Wullowitzu ČEZ a dodavatele technologie pro Temelín - americkou firmu Westinghouse -, aby do 20. března předložily dokumenty potvrzující bezpečnost elektrárny. (19. února 2001)

Známý americký právník Ed Fagan vyzval českou stranu a dodavatele technologie do jaderné elektrárny Temelín, firmu Westinghouse, aby do 20. března předložily dokumenty potvrzující bezpečnost jihočeské elektrárny. (19. února 2001)

Známý americký právník Ed Fagan vyzval českou stranu a dodavatele technologie do jaderné elektrárny Temelín, firmu Westinghouse, aby do 20. března předložily dokumenty potvrzující bezpečnost jihočeské elektrárny. (19. února 2001)

Známý americký právník Ed Fagan vyzval českou stranu a dodavatele technologie do jaderné elektrárny Temelín, firmu Westinghouse, aby do 20. března předložily dokumenty potvrzující bezpečnost jihočeské elektrárny. (19. února 2001)

Známý americký právník Ed Fagan vyzval českou stranu a dodavatele technologie do jaderné elektrárny Temelín, firmu Westinghouse, aby do 20. března předložily dokumenty potvrzující bezpečnost jihočeské elektrárny. (19. února 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...
Plán počítá s dostavbou Staroměstské radnice, křídlo jí chybí od války

Grandiózní i umírněné návrhy se během více než století objevily v souvislosti s novou podobou východního křídla Staroměstské radnice. Místo toho jsou přes 70...  celý článek

Volba profesora Langdona
Volby jsou tady, musíme něco dělat, hecuje Hanks Čechy ve videokoláži

Sociálními sítěmi se pár dní před sněmovními volbami šíři video, v němž herec Tom Hanks alias Robert Langdon chodí ulicemi Prahy, která je posetá volebními...  celý článek

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.