Fagan viní firmy ze zneužívání úvěru

  • 27
Americký právník Edward Fagan, který zastupuje rakouské odpůrce atomu, se po několika měsících opět zapojil do boje proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Na tiskové konferenci ve Vídni řekl, že už může zažalovat společnost ČEZ, americkou firmu Westinghouse a finanční ústav Export-Import Bank. Důvod mu poskytlo údajné zneužítí úvěru z USA.

Fagan tvrdí, že může žalovat Export-Import Bank, Westinghouse i ČEZ, protože v roce 1994 poskytly nepravdivé údaje o bezpečnosti jaderné elektrárny při žádosti Westinghouse o úvěr ve výši 317 milionů amerických dolarů na dostavbu elektrárny.

"Vytvořili jadernou zbraň," řekl právník na adresu dostavby Temelína. "Kdyby se to stalo v Americe, někdo by šel sedět," míní Fagan, podle něhož proti úvěru pro Westingouse prostřednictvím Export-Import Bank protestovalo také deset amerických senátorů.

Podle právníka je vhodná doba pro právní kroky proti Temelínu prostřednictvím amerických soudů. Chce si ještě počkat na další dokumenty a až poté zváží podání žaloby. Další podklady o bezpečnosti JETE zveřejní za dva týdny. "Je pro mne neakceptovatelné hrát ruskou ruletu se západní Evropou kvůli jadernému reaktoru," podotkl Fagan.

"Vždy jsme o bezpečnosti Temelína poskytovali pravdivé a faktické údaje, takže chápeme vyjádření pana Fagana pouze jako mediální příležitost připomenout se," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Experty americké EXIM Bank může zpochybňovat jen pan Fagan," poznamenal Kříž.

Fagan, pracující pro rakouské odpůrce atomové energie, také ve Vídni uvedl, že se pokoušel získat podklady o elektrárně od firem Westinghouse a ČEZ. "Poslali mě do háje," řekl Fagan, kterému se podle jeho tvrzení podařilo v USA získat nové dokumenty. "Jsou strašné a vzbuzují strach. Svědčí o nebezpečnosti ochranné obálky reaktoru, což může vést ke katastrofální nehodě," tvrdí právník.

Na tato rizika podle Fagana upozorňovali odborníci už v roce 1994. Fagan tvrdí, že stejné nebezpečí hrozí i u reaktoru druhého bloku JETE, který má být uveden do zkušebního provozu. "Nikdo už nebude moci testovat ochrannou obálku tohoto reaktoru, protože se po spuštění stane radioaktivním," podotkl Američan.

Situace kolem JETE je podle Fagana údajně ještě vážnější než kauza zkrachovalého amerického energetického koncernu Enron, protože ten nemá nic společného s jadernou bezpečností, ani s "případnou nukleární katastrofou".

Podle představitelů hornorakouské a salcburské Platformy proti atomovému nebezpečí, kteří tiskovou konferenci pořádali, nebezpečí úniku radioaktivity hrozí také v případě teroristického útoku proti JETE. Spuštění druhého bloku označili za provokaci a elektrárnu přirovnali k parníku Titanic, který prý byl rovněž nevyzkoušenou technologií s nedostatečnými bezpečnostními opatřeními.

Americký právník Ed Fagan se vrátil po 11 měsících do Česka, aby se zabýval jadernou elektrárnou Temelín. Navštívil odkaliště v Mydlovarech na Českobudějovicku. (6. února 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video