Fagan už si v Rakousku 'neškrtne'

  • 12
Rakouský právní zástupce Albrecht Zauner obvinil svého amerického kolegu Eda Fagana, známého i z české kauzy Temelín, z "pokoutního advokátství". To samé si myslí i zemský soud v Linci, který Faganovi zakázal u soudu zastupovat pozůstalé po obětech požáru kaprunské lanovky. Při něm v roce 2000 zahynulo 155 lidí.

Soud to zdůvodnil tím, že pro takovou činnost nemá povolení. Soudci rovněž zneplatnili Faganovy dohody o honorářích. Tvrdí totiž, že odporují dobrým mravům.

Podle deníku Oberösterreichische Nachrichten rozhodl soud o Faganově nezpůsobilosti dělat v zemi pod Alpami advokáta už v říjnu. Rozhodnutí ale platí až teď, protože Američan nevyužil možnost se proti němu odvolat.

Jádrem sporu bylo jeho chování před procesem s pravděpodobnými viníky katastrofy. S pozůstalými po obětech pořádal různé "informativní schůzky", z řadou z nich dokonce uzavřel dohody o zastupování.

V nich se s nimi dohodl, že dostane až třetinu částek, které by mohli vysoudit jako odškodné. Podobná výše honoráře se ale v rakouských poměrech, a Evropě vůbec, považuje za přehnanou.

Faganův postup se nelíbil ani dalším rakouským právníkům. Tvrdili, že by pozůstalí museli podle "šikovně" formulovaných smluv, zaplatit advokátovi podíl z odškodnění i tehdy, pokud by Fagan k jeho přiřknutí nijak nepřispěl.

Celý případ už asi rok projednává salcburský soud. Má stanovit vinu jednotlivých zúčastněných - od výrobce lanovky přes provozovatele až po majitele. Zkoumá proto hlavně technické posudky a dobrozdání. Vynesení rozsudku se očekává na jaře 2003.

Fagan zahájil útok na Temelín přes city, čtěte ZDE.

Ed Fagan bojuje za miliony proti zlu a bezpráví, najdete TADY.

Fagan se zatím do jednání soudu snažil zasahovat námitkami jen jednou. Byl však vykázán s odůvodněním, že k takovému postupu nemá oprávnění.

Mediálně známý právník si "udělal" jméno kampaní kolem odškodnění židovských vězňů nacistických koncentračních táborů. Obhajoval i lidi odvlečené na otrocké práce v Německu a Rakousku.

Češi si ho všimli, když slíbil bezplatnou pomoc rakouským odpůrcům jaderné elektrárny Temelín. Podle některých zdrojů ale naopak odmítl zastupovat zájmy vysídlených sudetských Němců a jejich majetkové nároky vůči Česku.

Požár zničil lanovku přepravující lyžaře z Kaprunu k ledovci Kitzsteinhorn 11. listopadu 2000. Mezi 155 obětmi byli kromě Rakušanů také turisté z Německa, Velké Británie, Slovinska, Japonska, Nizozemska, USA a dvacetiletá Češka. Z místa
uniklo jen dvanáct lidí.

Základní údaje o tragédii

Souprava pozemní lanové dráhy jedoucí z kaprunského údolí na horu Kitzsteinhorn v rakouských Alpách nedaleko Salcburku začala hořet po ujetí 600 metrů v tunelu dlouhém 3200 metrů. Lanová dráha, která je dlouhá 3500 metrů, vede z kaprunského údolí do alpského střediska ve výšce 2450 metrů. Podrobnosti o havárii a jejích příčinách najdete - ZDE.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video