Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fagan prodloužil ultimátum

  17:59aktualizováno  17:59
Americký advokát Ed Fagan prodloužil o třicet dnů ultimátum firmě Westinghouse. Do té doby mají rakouští odpůrci Temelína dostat dokumenty o bezpečnosti elektrárny. Fagan tak reagoval na vstřícnost vedení elektrárny, které mu umožnilo mimořádnou a nadstandardní exkurzi.
Fagan spolu s rakouskými odpůrci Temelína žádal o návštěvu minulý týden. Její vedení mu však nabídlo jiný termín než 20. březen. K prohlídce Faganovi nakonec pomohlo protemelínské sdružení pracovníků elektrárny Jihočeští taťkové.

Ed Fagan: Jsem jen milý chlapík, rozhovor s advokátem rakouských odpůrců Temelína
 NAJDETE ZDE

Vedení ČEZu ještě v pondělí tvrdilo, že Faganovi umožní navštívit pouze druhý blok elektrárny. "Bylo to rozhodnutí ředitele elektrárny pana Hezoučkého. Já to ale považuji za velmi vstřícné gesto ze strany elektrárny," řekl zpravodajce iDNES mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

"Ukázali jsme panu Faganovi strojovnu, blokovou dozornu a archiv," uvedl vrchní operátor a šéf Jihočeských taťků Jiří Tyc. Fagan se domáhal hlavně vstupu do místnosti s tajnými dokumenty. "Potěžkal si a dokonce  otevřel jednu složku," poznamenal Tyc.

"Děkuji panu Tycovi a ČEZ za odvahu," řekl na závěr Fagan a poznamenal, že doufá, že podobnou odvahu projeví i Westinghouse. Odmítání dokumentů je podle něho v rozporu s mezinárodní úmluvou ARVUS, kterou podepsala i Česká republika.

CO NABÍZÍ INFORMAČNÍ STŘEDISKO TEMELÍNA

Během asi dvouhodinové návštěvy vás pracovníci informačního střediska seznámí s plánem stavby, s principem a funkcí jaderné elektrárny a se základy reaktorové fyziky a bezpečnosti.


Uvidíte:

- film na nejmodernější projekci
- třírozměrnou projekci fyzikálních dějů probíhajících v jaderném reaktoru
- mlžnou komoru - pozorování různých ionizujících záření
- ukázku jaderného palivového cyklu
- seznámíte se s různými způsoby získávání elektrické energie
- interaktivní modely
počítačové programy
panely s obrazovými i textovými informacemi

Všichni návštěvníci mají možnost exkurze po elektrárně. Exkurze trvá dvě hodiny. Průvodkyně seznámí návštěvníky s úlohou a plánem stavby, s bezpečností elektrárny, ukáže různá zařízení a provede staveništěm.

Zdroj: Stránky ČEZ

Získanou dokumentaci hodlá Fagan nechat prověřit týmem nezávislých expertů. "Neusiluji o zastavení Temelína, ale věřím jen expertům," vysvětlil.

"Pan Fagan ztrácí čas, když požaduje čtyři tisíce metrů čtverečních dokumentů a většina z nich je normálně dostupná veřejnosti," řekl Tyc. Poznamenal, že prosazení exkurze u ředitele Temelína pro něho nebylo až tak těžké.

"Pan Fagan by nemusel mít v České republice tak špatnou pověst, kdyby před měsícem ve Wullowitzu na tiskové konferenci neudělal vlastní obraz nešťastnou kritikou Temelína,  který před tím neviděl," uvedl Tyc.

Vybrané prostory si Fagan prohlédl v doprovodu oficiálního tlumočníka. "Jeho požadavku, aby ho při prohlídce doprovázeli novináři z německy a anglicky mluvících médií, však nemůžeme vyhovět," vysvětlil Tyc, který Fagana při prohlídce elektrárny doprovodí.

Taťkové dali Faganovi dopis
Představitelé sdružení Jihočeští taťkové Faganovi předali otevřený dopis. V něm mimo jiné litují, že nenavštívil informační středisko Temelína dříve, než proti jaderné elektrárně ostře vystoupil. Zejména mu vytýkají, že vycházel pouze z informací rakouských odpůrců elektrárny.

"Kdybyste navštívil naši elektrárnu dřív, věděl byste, že veškerou dokumentaci s výjimkou obchodních tajemství firmy Westinghouse má rakouská strana k dispozici už několik let, včetně mnoha studií o bezpečnosti Temelína i vlivu na životní prostředí od českých či zahraničních nezávislých organizací," reagují Jihočeští taťkové na Faganovo ultimatum na předložení dokumentů o bezpečnosti temelínské elektrárny.

Fagan před ukončením své návštěvy v Česku by měl v poledne vystoupit na tiskové konferenci v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Očekává se, že bude novináře informovat o tom, jaké další kroky v kauze Temelín hodlá on a členové jeho týmu podniknout.

Předvedou obvyklou show, přepovídal Fagan
Sám Fagan v pondělí večer předpověděl, jak jeho dnešní pobyt v Temelíně může vypadat. Pracovníci elektrárny ho prý zavedou do informačního střediska pro školy a veřejnost, předvedou mu obvyklou show a pak mu ukáží, kde má zaparkované auto.

Pracovníci informačního centra elektrárny na právníka s doprovodem čekali od deváté hodiny, kdy sem byl objednán na exkurzi. Nedorazil však.

Ve Vídni se opět protestuje proti Temelínu

Pracovnice informačního střediska potvrdila, že právník by si mohl prohlédnout modely, grafické panely a počítačové ukázky týkající se elektrárny a může navštívit i studovnu s dokumentací.

Důvodem Faganovy návštěvy je dnešní poslední termín odpovědi firmy ČEZ a Westinhouse k jeho žádosti na zveřejnění dokumentů o bezpečnosti temelínské elektrárny. Fagan přicestoval do Českých Budějovic s týmem spolupracovníků.

"Tohle je nejhloupější věc, kterou udělali. Mají důvod mít strach," odpověděl Fagan na informaci, že vedení Temelína ho zřejmě na prohlídku nepustí a nabídlo mu jiný termín.

"Přitom podávám Čechům pomocnou ruku, dělám vstřícný krok," upozornil. "To, že přede mnou zavírají dveře nasvědčuje, že nepochopili účel mé návštěvy," poznamenal.

Termín k dodání dokumentů vyprší podle Fagana večer 20. března. Další kroky v případě neúspěchu ještě jeho lidé zváží. Fagan zdůraznil, že za pět let zatím všechny velké spory vyhrál.

Fagan nevylučuje, že pokud mu nebudou vydány dokumenty o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín, budou následovat soudní žaloby v Česku i v USA. Oznámil to po večerním jednání s představiteli nevládních ekologických organizací z České republiky, Rakouska a Německa, s právníky i dalšími odborníky.

"Učinili jsme obrovské pokroky v našem úsilí spojeném s jadernou elektrárnou Temelín. Nebudeme vám popisovat žádnou strategii, neřekneme vám, co budeme dělat ani kdy to chceme udělat," uvedl Fagan.

PŘÍPADY EDA FAGANA
-
Obhajoby tabákových koncernů proti žalobám spotřebitelů
- Hromadná žaloba obětí holocaustu vůči švýcarským bankám
- J
ednání o odškodění nuceně nasazených s Německem a Rakouskem
- Vymáhání náhrad za arizovaný majetek od stejných zemí
- Žaloba proti Japonsku jménem amerických zajatců donucených k otrockým pracem
-
Zastupování příbuzných obětí požáru lanovky v Kaprunu
-
Vznesení požadavků odpůrců Temelína vůči firmám ČEZ a Westinghouse

Případné soudní spory v Česku by podle něj vedli čeští právníci, kteří už proti Temelínu zastupovali ekologické organizace; on sám by jim prý byl třeba k dispozici i jako svědek.

Pokaždé jeho odpůrci, podobně jako čeští politici, tvrdili, že nemá šanci. "Myslíte, že jsem cestoval pět tisíc mil, abych v Čechách vypil šálek kávy? Zastupuji desetitisíce Rakušanů, Němců a Čechů. Není to hra, ale vážná věc. Doufám, že čeští občané neutrpí Temelínem žádnou újmu," řekl.

Fagan před měsícem odeslal americké firmě Westingouse dopis se žádostí o zveřejnění informací týkajících se bezpečnosti elektrárny.

Americký právník se měl v pondělí odpoledne setkat se zástupci Jihočeských matek, Hnutí Duha, sdružení Calla a občanskou iniciativou pro ochranu životního prostředí OIŽP  v českobudějovickém hotelu Gomel.

Reaktor Temelína opět běží
Státní úřad pro jadernou bezpečnost v pondělí krátce po 21:00 povolil Temelínu zvyšovat výkon reaktoru prvního bloku až do 55 procent jeho nominální hodnoty. Štěpnou reakci obsluha reaktoru obnovila v neděli po desetidenní odstávce a  dosud personál stabilizoval výkon reaktoru na úrovni maximálně do tří procent. Obsluha ho nastartovala po opravách a revizi přívodního potrubí, jehož vibrace donutily 8. března reaktor vypnout.

Článek o opětovném spuštění Temelína najdete ZDE.

Americký právník Ed Fagan, který coby advokát odpůrců jádra vyhlásil válku Temelínu, přiletěl do Česka. Důvodem návštěvy je úterní poslední termín odpovědi firmy ČEZ a Westinhouse k jeho žádosti na zveřejnění dokumentů o bezpečnosti temelínské elektrárny. (19. března 2001)

Americký právník Ed Fagan, který coby advokát odpůrců jádra vyhlásil válku Temelínu, přiletěl do Česka. Důvodem návštěvy je úterní poslední termín odpovědi firmy ČEZ a Westinhouse k jeho žádosti na zveřejnění dokumentů o bezpečnosti temelínské elektrárny. (19. března 2001)

Americký právník Ed Fagan, který coby advokát odpůrců jádra vyhlásil válku Temelínu, přiletěl do Česka. Důvodem návštěvy je úterní poslední termín odpovědi firmy ČEZ a Westinhouse k jeho žádosti na zveřejnění dokumentů o bezpečnosti temelínské elektrárny. (19. března 2001)

Americký právník Ed Fagan, který coby advokát odpůrců jádra vyhlásil válku Temelínu, přiletěl do Česka. Důvodem návštěvy je úterní poslední termín odpovědi firmy ČEZ a Westinhouse k jeho žádosti na zveřejnění dokumentů o bezpečnosti temelínské elektrárny. (19. března 2001)

Americký právník Ed Fagan při návštěvě Temelína, 20. března 2001.

Americký právník Ed Fagan při návštěvě Temelína, 20. března 2001.

Americký právník Ed Fagan, 20. března 2001.

Americký právník Ed Fagan na tiskové konferenci po návštěvě Temelína, 20. března 2001.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Slavící hejtman Martin Půta.
Nechci sedět na dvou židlích, říká hejtman Půta. Místa ve sněmovně se vzdá

Od voličů v Libereckém kraji dostal téměř čtyři a půl tisíce hlasů. Ze sedmnáctého, posledního místa kandidátky Starostů a nezávislých se tak hejtman Martin...  celý článek

Ministr obrany Martin Stropnický ve volebním štábu hnutí ANO v Praze. (21....
Stropnický: O vládě začněme jednat v současné koalici. Ambice na Hrad nemám

S ČSSD a lidovci by to byl logický začátek jednání o nové vládě, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz místopředseda ANO a ministr obrany Martin Stropnický. Prvotní...  celý článek

Předseda Pirátů Ivan Bartoš během proslovu v pražském volebním štábu strany....
Volby v kostce: Piráti na vrcholu, snící ODS a pád Zelených či Realistů

Česko má za sebou další volební klání. Do Sněmovny se nakonec dostalo rekordních devět stran. Značný dopad budou mít výsledky ale i na politická uskupení,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.