Facka vzdělanosti českému národu

V dnešní době kdy je oprávněná společenská poptávka po zvyšování vzdělanosti české populace, kdy je vysokoškolsky vzděláno 14% obyvatel České republiky, najde se univerzita, která dokáže škrtem děkanova pera přerušit studium 850 studentům. Mnozí z nich měli tři kalendářní měsíce před magisterskými státnicemi. Zdá se vám to neuvěřitelné? Je to pravda a lze ji snadno doložit.

Protože naši normotvůrci odmítají přijmout zákon o vysokých školách v podobě, kdy vysoká škola nesmí od studentů vybírat tzv.školné, přišel jeden člověk s nápadem, že založí instituci a bude zprostředkovávat mezi studenty a Masarykovou univerzitou Brno (MU), Pedagogickou fakultou studium. Takto to fungovalo více než pět let a celkem se nad věcí nikdo nepozastavoval. Studenti ochotně platili za servis, který jim byl poskytován a neměli žádné výhrady.

Ze stávajícího zákona o vysokých školách je však možné, aby vysoké školy mohly přijímat peníze od právnických osob. Tato cesta je pochopitelná, neboť tím by byly univerzity odřízené od možnosti, pobírat peníze od mecenášů, sponzorů, nadací a podobně. Institut mezioborových studií je právě touto institucí, která část z peněz vybraných od studentů MU poskytovala. Existují dokumenty v kterých MU v letech minulých nabízela tento studijní obor uchazečům o studium. V této době nikomu vybírání školného nevadilo, dokonce na tyto studenty pobírala MU od státu poplatky.

Společnost právem volá, aby pracovníci státní správy a samosprávy byli lidmi s nejvyšším možným vzděláním a poskytovali občanům plný komfort. Rektor a děkan MU se vám tímto, milí spoluobčané, vysmáli a shora uvedeným bezprecedentním krokem vás posílají na páté nástupiště. A jestli věříte v jakousi míru demokracie v České republice, kdy se smlouvy nedodržují, závazky se neuskutečňují a sliby neplatí, pak toto je jeden z názorných příkladů.

Luboš Dundálek
[mailto:LubosDundalek@seznam.cz]

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video