Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Facebook uznal Kosovo, jeho vláda to považuje za diplomatický převrat

  • 11
Kosovo je uznáno, Kosovo slaví. Tentokrát to však není změna postoje některého z dosud váhajících států, ale jiného novodobého arbitra, od kterého si Kosovo mnoho slibuje. Je jím Facebook. Sociální sítě a fotbalové šampionáty kosovská vláda považuje za větší prioritu než "kamrlík v Bruselu".

Facebook minulý měsíc svým uživatelům umožnil přihlásit se ke kosovskému občanství. Kosované se tak už na sociální síti nemusí hlásit k Srbsku, na němž Kosovo v roce 2008 vyhlásilo nezávislost. 

V éře, kdy facebookové "lajky" mohou mít na názory společnosti větší vliv i než Valné shromáždění OSN, slaví kosovské elity změnu na sociální síti jako diplomatický převrat, podotkl deník New York Times.

Kosovská nezávislost

  • Svou nezávislost na Sbrsku Kosovo vyhlásilo 17. února 2008.
  • Dosud ho uznalo 106 států včetně USA a většiny EU. 
  • Jeho samostatnost naopak odmítá Srbsko a dále například Rusko, Čína nebo státy jako Španělsko, které mají problémy s vlastními separatistickými hnutími.

"Počet uživatelů Facebooku během osmi let vzrostl na 1,2 miliardy, což je rychlejší než šíření islámu, křesťanství a samotného internetu," citoval deník Petrita Selimiho, čtyřiatřicetiletého náměstka kosovského ministerstva zahraničí, který zároveň vede "digitální diplomacii" země.

Plné uznání Kosova na Facebooku podle něj vláda považovala za prioritu stejně jako účast země na Eurovizi nebo evropském fotbalovém mistrovství, kam zatím nepronikla. "Být uznán na fotbalovém hřišti a on-line rezonuje více než nějaký kamrlík v Bruselu," řekl Selimi.

Další budou šmoulové, posmívá se Kosovu Srbsko

Ne všichni jsou ovšem ze změny na Facebooku nadšení. Někteří Srbové hodlají smazat své účty a zakládat falešné, jiní se Kosovu posmívají za to, že k Facebooku přistupují jako ke státu. "Zítra řeknou, že je uznali šmoulové a hobiti," poznamenal čtenář internetové verze srbského deníku Blic. Další v žertu navrhl, že by Srbsko mělo na protest z Facebooku stáhnout svého velvyslance.

Podle Facebooku nebyla změna nijak politicky motivovaná a je součástí postupného procesu. Společnost uvedla, že ve svém rozpoznávání států a lokací našla nesrovnalosti a příště se svůj postup bude snažit sladit s takovými institucemi, jako je OSN.

"Firmy nemají žádnou roli ve formálním uznávání států, to je záležitost, kterou rozhoduje mezinárodní společenství," uvedla mluvčí Facebooku Linda Griffinová. Při určování polohy uživatelů a jejího přiřazování ke státům podle ní hrají roli informace třetích stran a obsah, který na Facebook umisťují jeho uživatelé.

Když nemůžu být z Kosova, budu z Karibiku

Řada obyvatel Kosova, mezi nimiž převažují etničtí Albánci, se dosud namísto Srbska hlásila k sousední Albánii, mezi nimi i premiér Hashim Thaci. Dalších 200 tisíc lidí ze zhruba dvoumilionového státu se přihlásilo ke karibské Antigue a Barbudě.

K tomu, aby Twitter a Facebook bombardovali vzkazy, Kosovany vyzvala přímo Thaciho vláda. Sama pak přesvědčovala zástupce Facebooku v hlavním městě Kosova Prištině. Přesvědčivý zřejmě byl i americký demokratický poslanec Eliot Engel, který zemi dlouhodobě podporuje. "Řekl jsem Facebooku, že je Kosovo legitimní země, kterou uznalo více než sto států, a že už není součástí Srbska," řekl New York Times Eliot. "Nebylo je těžké přesvědčit."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video