Extrémní závod Winter Survival

Extrémní závod Winter Survival - V druhé fázi první etapy museli závodníci nejprve vystoupat k vysílači na vrchol Pradědu a potom jednoho člena týmu dopravit na saních jako zraněného dolů. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Extrémní závod vedli před „bojem o přežití“ vojáci z Přáslavic

  • 2
Účastníci extrémního armádního závodu napříč Jeseníky mají za sebou první den. Po "zahřívacím kole" vedou vojáci ze 73. tankového praporu v Přáslavicích. Dnes a zítra čeká na účastníky nejtěžší etapa "o přežití".

Po první disciplíně, kterou byl vyřazovací závod ve skicrossu, vedl jeden z týmů pořádající Univerzity obrany. "Zařazením skicrossu jsme chtěli závod zatraktivnit," řekl vedoucí soutěže Jan Migdau z Centra tělesné výchovy a sportu Univerzity obrany.

Na druhém místě byli vojáci z Muniční základny z Týniště nad Orlicí a na třetím až čtvrté příčce skončila se stejným počtem bodů družstva loňských vítězů z 22. základny taktického letectva v Náměšti nad Oslavou a 233. praporu horských myslivců z německého Mittenwaldu. - čtěte V Jeseníkách odstartoval nejtěžší armádní závod v přežití

Odpoledne čekala na závodníky přeprava raněného na čas. Týmy musely nejprve vystoupat k vysílači na vrcholu Pradědu a pak jednoho ze členů družstva dopravit na speciálních saních dolů k chatě Kurzovní. "Nejlépe si vedli vojáci ze 73. tankového praporu z Přáslavic," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Extrémní závod Winter SurvivalDruzí byli vojáci z Univerzity obrany a na třetím míst skončil tým německých horských myslivců. V celkovém pořadí zatím po první etapě vedou vojáci z Přáslavic, druhý je tým 233. praporu horských myslivců a na třetí příčce figuruje družstvo z Fakulty tělesné výchovu a sportu v Praze.

"Saně nám při jízdě z kopce nějak drhly o sníh. Byla to dřina," uvedl Luděk Čičmanec týmu Univerzity obrany.

Dnes po sedmé hodině ráno odstartovaly týmy do druhé etapy. Ta je právem považována za nejnáročnější z celého klání. Během dvou dnů musejí účastníci urazit přes padesát kilometrů horských terénem s veškerou výbavou pro přežití na zádech. Zároveň plní řadu náročných úkolů, zdolávají skalní stěny, řeky a nocují v zimní přírodě.

Během této dvoudenní etapy závodu většinou v minulosti odpadlo několik týmů kvůli únavě nebo zraněním.

Program závodu

Neděle 25. ledna
Zahajovací slavnostní ceremoniál
Pondělí 26. ledna – I. etapa závodu
Dopoledne - Skicross v podobě tříkolové vyřazovací soutěže.
Odpoledne - Převoz raněného.
Úterý 27. ledna - II. etapa závodu
Dvoudenní vytrvalostně technický závod. Během dvou dnů budou muset vojáci jen podle mapy a buzoly urazit padesátikilometrovou vzdálenost členitým terénem v pohoří Hrubého Jeseníku s povinnou výbavou a přitom plnit obtížné "survivaloviny", jako je například zdolání skalních útvarů s použitím horolezeckých pomůcek, překonání různých přírodních a umělých překážek pomocí lanových technik, vytažení "raněného" člena týmu v nosítkách na skálu, práce s lavinovým vyhledávacím setem, střelba z paintballových zbraní, azimutový závod či přespání ve volné přírodě.
Středa 28. ledna - II. etapa závodu
Druhý den nejnáročnější etapy, během které musejí závodníci urazit přes padesát kilometrů horskou krajinou.
Čtvrtek 29. ledna – III. etapa závodu
Branný štafetový závod volným terénem. Trať měří 6 km. V prvním kole běží jednotlivci, ve druhém celá družstva.
Pátek 30. ledna
Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků mistrovství.

Extrémnost závodu spočívá podle účastníků především v jeho délce. Trojnásobný vítěz Christian Jud ze Školy horských vůdců a záchranářů z rakouského Saalfeldenu přiznal, že on i jeho kolegové jsou sice zvyklí na fyzicky náročné závody v Alpách, žádné podobné klání však netrvá čtyři dny, závodníci nemusí urazit přes padesát kilometrů za dva dny v hlubokém sněhu ani splnit tak rozsáhlé spektrum speciálních úkolů.

Extrémní závod Winter SurvivalZávod Winter Survival má podle pořadatelů ověřit dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách pro přežití. Disciplíny jako překonávaní vodních toků, zdolávání skal či střelba nutí závodníky k vlastní volbě a kreativitě. Každý musí najít své řešení, vystačit pouze s vlastními silami a nesenou výstrojí.

Například němečtí účastníci tvrdí, že podobný typ závodu donedávna ještě neznali. V Německu prý existují nanejvýš kombinované závody v biatlonu a sjezdu na lyžích. - vše o loňském závodě najdete zde

soutěžní týmy

- 4. brigáda rychlého nasazení Žatec
- 73. tankový prapor Přáslavice
- 102. průzkumný prapor Prostějov
- 22. základna letectva Náměšť nad Oslavou
- 14. brigáda logistické podpory Pardubice
- 153. ženijní prapor Olomouc
- Samostatná záchranná rota Olomouc
- Základna munice Týniště nad Orlicí
- Univerzita obrany Brno I.
- Univerzita obrany Brno II.
- Univerzita obrany Brno III.
- Vojenský obor Fakulty tělesné výchovy a sportu Praha
- Výcvikové středisko Para-Commandos v Marche-les-Dames (Belgie)
- 233. prapor horských myslivců v Mittenwaldu (Německo)
- Vojenská akademie pozemních sil ve Vroclavi I. (Polsko)
- Vojenská akademie pozemních sil ve Vroclavi II. (Polsko)
- Akademie ozbrojených sil v Liptovském Mikuláši (Slovensko)

, natoaktual.cz

Video