OTÁZKY A ODPOVĚDI ZDE
Více než sto kilometrů drsnou horskou přírodou, ledový vítr, příkré sjezdy a nebezpečí zranění. Takový byl letošní extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách.
"Nejtěžší byl pro mě přesun ve vytrvalostní etapě a úkolů psychických ani nebylo třeba. Ono totiž o psychiku jde pořád, když člověka bolí úplně vše," konstatoval v rozhovoru Hanáček.
Armáda pořádá extrémní závod v zimním přežití Winter Survival každoročně na přelomu ledna a února. V obtížném čtyřdenním klání letos změřilo síly devatenáct tříčlenných družstev z domácích armádních jednotek, ale také ze zahraničí.
WINTER SURVIVAL vše o závodě, zajímavosti, fotografie |
"Po víceletém snažení se nám konečně podařilo zvítězit. Jelo se nám v pohodě a měli jsme větší štěstí při plnění disciplín než loni," řekl bezprostředně po závodě člen vítězného týmu Martin Hanáček.
Během fyzicky i psychicky vyčerpávajícího závodu účastníci v rámci mnohakilometrových přesunů zdolávají skály, překonávají říční rokle, zachraňují zraněného. Na lyžích absolvují měřené výstupy a sjezdy, štafety, střelbu z pistole a vzduchovky, házení útočným nožem na cíl. V noci přespávají ve volné přírodě a plní úkoly spojené se zkouškou psychické odolnosti.
Vrcholem závodu tradičně bývá dvoudenní vytrvalostní etapa. Padesát kilometrů nepřístupným horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech a přitom splnit řadu disciplín.
Na start letošního závodu se nepostavili rakouští horalé ze Školy horských vůdců a záchranářů v Saalfedenu, kteří dokázali vyhrát poslední čtyři ročníky tohoto unikátního závodu v zimním přežití. - vše o závodě čtěte zde