Extremisté nesmí na univerzitu

Praha - Seminář na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, který se zabýval extremismem, končí. Poté, co novináři zveřejnili zprávu o tom, že před studenty předstoupil například Filip Vávra - podle odborníků nejnebezpečnější český neonacista - okamžitě zasáhl děkan fakulty. "Byť to bylo s dobrým úmyslem seznámit studenty s názory extremistů, na akademickou půdu takoví lidé prostě nepatří. Když jim poskytneme prostor, je to zneužívání akademických svobod," řekl děkan fakulty Petr Kolář.

Právě proto včera vedoucímu semináře Zdeňku Zbořilovi a šéfu ústavu politologie zkrátil plat. A seminář o extremismu zrušil. "Navíc jsem formálně doktora Zbořila vyzval, aby odstranil nedostatky ve své práci," podotkl Kolář.

Zbořil bude jeho rozhodnutí respektovat. "Ale hluboce s ním nesouhlasím," řekl.

Diskuse extrémistů se studenty nenadchla například vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba. "Takové lidi nelze považovat za partnery k diskusi, protože předem vzdávám, že by se dali nějak ovlivnit. Zbývá tedy pouze možnost, že někoho ovlivní oni. A to bych raději vyloučil," prohlásil pro včerejší Lidové Noviny.

Řekli mi: Legitimizoval jsem skinheady!
Politologovi Zdeňkovi Zbořilovi včera zrušilo vedení Filozofické fakulty seminář, na který zval k diskusi zástupce pravého a levého okraje politického spektra. "Řekli mi, že byl špatně postavený. Dal jsem v něm prý prostor k hlásání extrémních politických názorů, které jsem tak do jisté míry legitimizoval," tvrdí vedoucí předmětu Typologie politického extremismu, který během posledního dva a půl roku napsal sto čtyřicet posudků na lidi podezřelé z podpory a propagace fašismu a šíření nenávisti.

Jak jste na kritiku zareagoval?

Snažil jsem se vysvětlit, že jsem si nepozval jen skinheada Filipa Vávru. Mimochodem, spolu s ním tam tehdy byli i dva policisté z protiextremistického oddělení.

Proč jste Vávru vlastně zval?

Před tímto seminářem se ustavil Národně sociální blok, a já jsem tam některého člena chtěl okamžitě mít, protože si myslím, že se to uskupení zase brzy rozpadne. A proto jsem pozval jejich hlavního představitele a sekretáře Vávru. Ale na semináře docházeli i anarchisté nebo vyšetřovatelé, kteří píší zprávy o extremismu. A na tento pátek jsme měli domluveného romského aktivistu Veselého. Ale toho už musím zrušit.

Jak na vás Vávra zapůsobil?

Myslím si, že touží po politické kariéře a brzy se začne od zbytku skinheadské skupiny distancovat. Zajímavý je tím, že je hlavním představitelem trendu skinheadského evropanství, s mezinárodním kontakty je zatím asi nejdál. Je to taky trénovaný demagog. Vzpomínám, že třeba na otázku po rodinných poměrech nebo vzdělání odmítl odpovědět. Ze všech skinheadů, které jsem zatím poznal, na mě působí asi nejinteligentněji.

Je jeho Národně sociální blok nebezpečný?

Mám z něj trochu strach. Oslovuje "patologickou sedlinu", která ovšem může dosáhnout v každé společnosti pěti procent.

Kontroverzní seminář má však i své zastánce. A to překvapivě z řad aktivistů, kteří proti rasistům a neonacistům bojují. "Servilní funkcionáři, kteří přežívají na vysokých školách a mají komunistickou minulost, se tetelí strachy před mocí a reagují horlivě jako za bolševika. Hlavně Jařabovo vyjádření pro ně bylo signálem, aby zrušili tento jasně politologický seminář," tvrdí Jakub Polák, veterán anarchistického hnutí, který seminář navštívil.

Potvrdil, že při něm dostávaly šanci představit své názory všechny strany - i levicoví aktivisté nebo specialisti z protiextremistické policejní sekce. "Myslím si, že zrušením semináře byla porušena svoboda akademického bádání," zdůraznil Polák.

Filipa Vávru, bývalého šéfa násilnické skupiny Národní odpor a současného sekretáře Národně sociálního bloku, krok vedení fakulty rozhořčil. "Je to hrozné. Další důkaz, v jakém stavu je demokracie v naší zemi. Při studiu politologie by měly zaznít názory z celého politického spektra," uvedl Vávra.

Že na zrušení semináře doplatí zejména studenti politologie, děkan Kolář odmítá. "Toto téma doktor Zbořil jistě převede na půdu jiného semináře. I tak zvážíme, jakým způsobem by mohl začít znovu. Třeba od dalšího semestru. Ale výuka musí b ýt koncipovaná tak, aby se na akademické půdě nemohli vyjadřovat extrémisté," konstatoval rezolutně Kolář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video