Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Extremisté hledají podporu pro nový řád, velmistr si říká Jeho velkoozubenost

  • 94
Extremisté si podle všeho připravují cestu, jak snáze legalizovat provokace v problémových městech. Na stránkách DSSS pro severní Čechy se objevil podpisový arch podporující registraci náboženské společnosti Řád ozubeného kola. Církve totiž nemusí žádat o povolení pro svá shromáždění.

"Možná je to reakce na využívání tohoto ustanovení shromažďovacího zákona v souvislosti s tím, co se dělo v Krupce či Novém Bydžově. Je možné, že se touto formou chtějí dostat na stejnou úroveň," míní politolog Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity.

Řád ozubeného kola
Dělnická strana (DS)
Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS)

Znak Řádu ozubeného kola se podobá znaku rozpuštěné Dělnické strany a její následovnice DSSS

Zatímco DSSS musela v Krupce a Novém Bydžově své pochody předem nahlásit, odpůrci se jim postavili do cesty právě jako náboženské shromáždění, které podle shromažďovacího zákona není třeba předem hlásit. Mareš upozorňuje, že podle některých výkladů zákona není nutné, aby náboženská shromáždění pořádaly jen státem registrované společnosti.

"Pokud by se stali náboženskou skupinou v určitém stupni, už jim to umožňuje i další působení, například ve smyslu propagace mezi mládeží a podobně," doplnil Mareš s tím, že snahy o vznik kvazireligiózních společností se v krajně pravicové politické scéně objevovaly vždycky.

Myšlenky řádu jsou mi blízké, říká Kotáb

Svůj podpis už připojil na podpisový arch i předseda severočeské organizace DSSS Petr Kotáb. Odmítá ale, že by formující se náboženská společnost vznikala účelově proto, aby jeho stranu zaštiťovala při jejích veřejných akcích.

"Myslím, že takhle to určitě dělat nepůjde, sama jste viděla případ v Krupce nebo Novém Bydžově, kde se o to naši protivníci pokusili a nevyšlo jim to. Náboženské shromáždění nelze ztotožňovat s politickým shromážděním. Tímto směrem to tedy určitě nepůjde," připomněl Kotáb, že policie náboženská shromáždění nakonec vytlačila.

Kotáb tvrdí, že odkaz na Řád ozubeného kola je na stránkách DSSS proto, že se mu tato organizace líbí. "Myšlenky řádu jsou mi blízké, podepsal jsem podpisový arch pro registraci řádu," řekl.

Přece nemohu věřící selektovat, říká Jeho velkoozubenost

Velmistr Řádu ozubeného kola Marek Hirato napojení řádu na DSSS odmítá. A tvrdí, že on sám je členem ODS.

Mechanismus z Antikythéry

Zrezivělý mechanismus s ozubenými koly vytáhli potápěči v roce 1900 z vraku římské nákladní lodi.

Dochoval se ve třech větších a desítkách menších úlomcích.
Překvapivé jsou malé rozměry mechanismu – 33 cm x 17 cm x 9 cm.

Funkční část mechanismu je z bronzu a původně byla zapouzdřena do dřevěného rámu.

Více čtěte zde

"Nemohu přece lidi, kteří se hlásí k náboženským svobodám řádu, nějakým způsobem selektovat či diskriminovat, jak to činí současný státní systém v České republice. Jestliže se k řádu hlásí i členové DSSS, je to náboženským právem každého člena," reagoval Hirato.

Ozubené kolo, které je symbolem řádu, podle Hirata nijak nesouvisí se symbolikou DSSS, i když se jí nápadně podobá. Řád prý své ozubené kolo odvozuje od tajemného starověkého mechanismu, který byl počátkem 20. století nalezen na potopené lodi u řeckého ostrova Antikythéra.

Oficiální sídlo řádu je podle jeho webových stránek ve středočeských Hořovicích a jeho posláním je "přispívat k vytváření a k rozvíjení kulturních a mravních hodnot společnosti v rámci řádu, České republiky i v zahraničí".

Hirato byl velmistrem řádu podle svých slov ustanoven v přípravném výboru. Svou funkci bude moci naplno vykonávat, až bude řád registrovaný. Podle stanov řádu je jeho funkce doživotní a ostatní členové řádu by ho měli na důkaz úcty oslovovat Vaše velkoozubenosti.

"Vzhledem k tomu, že k registraci řádu ještě nedošlo, nevyžadujeme po věřících, aby tímto způsobem velmistra oslovovali," dodal Hirato.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue