Exšpioni se živí jako průvodci

Bývalí ruští i američtí špioni se vracejí do Washingtonu, kde se za studené války střetávali jako nepřátelé. Nyní ovšem pracují společně - jako zasvěcení průvodci dvouhodinových autokarových projížděk americkou metropolí po místech spojených se zradou, verbováním agentů a předáváním tajných zpráv.

"Většinou špionáž spojujeme s městy jako Berlín a Vídeň, ale Washington je rejdištěm špionů jako každé jiné město na světě," cituje americký tisk Petera Earnesta, penzionovaného důstojníka americké Ústřední zpravodajské služby CIA, který si nyní jako průvodce přivydělává.

Okružní cesta se jmenuje SpyDrive
SpyDrive, jak se okružní jízda nazývá, začíná naproti Convention Center na křižovatce Desáté a H ulice. Po vstupu do autobusu dostanou návštěvníci knihu s terminologickým slovníkem.

Okružní jízdy pořádá soukromá společnost Center for Counterintelligence and Security Studies, která poskytuje kontrašpionážní služby vládním úřadům.

V něm se seznámí s pojmy jako mrtvá schránka nebo signální místo - tajné místo pro předávání zpráv. Označení zase znamená čárku křídou, která se objeví na smluveném místě po splněném úkolu.

Autokar mine budovu Federálního úřadu pro vyšetřování FBI a projíždí kolem hotelu Willard, kde sovětský rozvědčík Aleksander Feklisov naverboval ve čtyřicátých letech Julisuse Rosenberga. Ten byl spolu s manželkou Ethel usvědčen a v roce 1953 popraven za vyzrazení amerického jaderného tajemství.

Na trase jsou úřady, muzea i hospody
Projížďka pokračuje kolem budovy ministerstva financí, kde se Sověti pokoušeli nasadit agenty, aby prověřili informace o údajném podzemním tunelu z ministerstva do nedalekého Bílého domu.

O dva bloky dále, na Šestnácté ulici, je majestátní budova někdejšího sovětského velvyslanectví, která nyní slouží jako rezidence ruského velvyslance. "Velvyslanectví bylo jako magnet pro dobrodruhy a nájemné existence, které si chtěli přivydělat nějaký ten dolar, a nabízeli služby," uvádí Oleg Kalugin, další z průvodců, který pracoval pro sovětskou KGB a sloužil nějaký čas právě v této budově.

Špionáž se nevyhnula ani tak ctihodné čtvrti jako washingtonský Georgetown. V tamní restauraci Chadwick's prodal Sovětům jména deseti amerických agentů vysoký důstojník CIA Aldrich Ames, odsouzený v roce 1994 na doživotí.

Vyzvídání se dělo i mezi přáteli a spojenci. Budova Dumbarton Oaks, která hostí sbírku byzantského a předkolumbovského umění, byla místem, kde předával analytik americké námořní rozvědky Jonathan Pollard tajné informace důstojníkovi izraelské rozvědky Aviemu Sellovi.

Právě v tuto chvíli někdo někoho verbuje...
Na webové stránce Center for Counterintelligence and Security Studies se píše: "Právě v tuto chvíli se snaží někdo někoho ve Washingtonu naverbovat ke špionáži ... a někdo vede dvojí život." To koneckonců potvrdil i nedávný případ Roberta Hanssena, který předával tajemství Moskvě patnáct let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video