Teplický panelák, v němž žijí sociálně slabí obyvatelé. Vlastníkem domu je Petr

Teplický panelák, v němž žijí sociálně slabí obyvatelé. Vlastníkem domu je Petr Benda z ČSSD. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Exšéf severočeské ČSSD vydělává na bytech pro chudé, nájmy jsou vysoké

  • 236
Petr Benda, šéf teplické organizace ČSSD a její bývalý krajský předseda, vydělává na státem dotovaném ubytování pro sociálně slabé obyvatele. V jeho paneláku v Teplicích obývaném převážně Romy se platí za byt 1+1 i přes 8 tisíc korun.

"Je to tady drahý, pane," říká o nájmu asi šedesátiletá Romka. "A hlavně plný Romáků," dodává, jako by chtěla odradit redaktora, o němž se domnívala, že má zájem o bydlení.

Sama má 1+1. "Jsem tu se synem a platíme 8 100 korun. Když bydlí v bytě 1+1 jen jeden člověk, platí 7 800 korun," přibližuje.

Děti z paneláku v Teplicích, v němž žijí sociálně slabí.

Holý nájem za pár metrů čtverečních činí 6 tisíc, dalších 1 500 korun za teplo a teplou vodu a 300 korun je vodné a stočné na osobu. Přesně tolik musí každý zaplatit, zálohy si snížit nesmí. "Buďte si jist, že teplo i vodu spotřebujete," vysvětluje správce.

Kolem panelového domu v Bílinské ulici je i dopoledne rušno, málokdo z místních pracuje. Ženy opřené v oknech sledují pobíhání dětí po schodech před vchodem i na trávě kolem domu. Muži postávají před ubytovnou, pokuřují a sledují nedaleko pracující dělníky.

Činže je podle makléře společnosti AB reality Tomáše Vřeského přehnaná. "Ty byty tam známe, jsou malé a nájem za ně by se podle našich zkušeností měl pohybovat maximálně kolem 4 tisíc korun. Lidé by určitě našli v Teplicích levnější i lepší ubytování," uvedl Vřeský.

Je to tržní nájemné, říká Benda

Jak nájemníci Bendovy ubytovny dokážou platit tak vysoké částky za nájem? "Pomáhá sociálka," říká žena, která je v důchodu a její syn je na podpoře. "Nám dává sociálka 3 900 měsíčně," dodává.

Na oknech paneláku je nalepené oznámení, že majitel nevyžaduje "žádné kauce" a "snížil nájemné". Přesto 8 tisíc měsíčně není nejvyšší částka. "Já platím 16 tisíc," svěřuje se asi pětačtyřicetiletý Rom. "Mám dva byty 2+1 spojené," dodává.

Petr Benda

Za takovou sumu by si mohl dovolit hypotéku na byt v lázeňském centru Teplic nebo nájem za hodně slušný a rozměrný byt. "Jak se to dá zvládnout? Ale jo, nějak to jde," mávne muž rukou a odkráčí přes silnici do restaurace Čáslavka.

Petr Benda říká, že dům nevlastní. To je pravda, patří jeho firmě, má ji napůl s kamarádem. Nájemné mu vysoké nepřipadá. "Je to tržní nájemné a řádně zúčtované. Dům je po celkové rekonstrukci," uvedl. A že mu podnikání platí stát skrz příspěvky na bydlení? "To já nevím, zda ti lidé mají nějaké příspěvky," prohlásil.

Právě Romům z ubytoven dávají obyvatelé Šluknovska za vinu loupeže, přepadávání a násilí, kvůli nimž region vře. "Vyrostla nám generace dětí z ubytoven, které nikdy neviděly své rodiče pracovat," říká Martin Louka, starosta Varnsdorfu, jehož nespokojení obyvatelé uspořádali už pět demonstrací. (o té sobotní čtěte zde)

Ovšem získávat státní příspěvky bude pro nájemníky a potažmo majitele ubytoven trochu složitější. Sněmovna schválila novelu zákona, podle něhož bude doba poskytování příspěvku omezena na 7 roků v průběhu 10 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video