Expremiér posílá Arafata do Iráku

  • 21
Nová palestinská vláda se sešla na prvním rokování. Přísahu složila do rukou předáka Jásira Arafata. Ministři jednají o příští strategii vlády, parlamentních volbách a rekonstrukci autonomních území, kde stále operuje izraelská armáda. Vojáci vnikli do několika měst a zabránili dvěma plánovaným atentátům. Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu navrhl násilné vyhoštění Arafata z Ramalláhu, například do Iráku.

Úvodní jednání nové palestinské vlády uvítal Ramalláh. Ministři jeden po druhém přistupovali k Arafatovi, který seděl v čele stolu, a s rukou na koránu přísahali věrnost palestinské samosprávě.

Palestinský předák se chystá vydat výnos, kterým stanoví datum voleb. "Místní volby se budou konat co nejdříve a parlamentní a prezidentské buď v prosinci nebo v lednu," řekl Arafat, který je odhodlán pokračovat v mírovém vyjednávání s Izraelem a sjednocení rozdrobených bezpečnostních složek navzdory 20 měsícům násilností.

Zasedání je prezentováno jako první krok k přislíbeným reformám. Palestinský předseda zredukoval počet ministerstev z 31 na 21 úřadů a povolal do vlády pět nových ministrů. Změny by měly vyvrcholit začátkem příštího roku volbami, po nichž bude jmenován další kabinet.

Kabinet plánoval sejít se už v pondělí, ale Ramalláh obsadily izraelské jednotky. Obklíčily sídlo palestinské samosprávy, od něhož se stáhly ve středu večer. Vojáci údajně zůstávají na okrajích města.

Arafat odmítl žádost poslanců
Jásir Arafat odmítl před složením přísahy představit ministry poslancům a nechat je hlasovat o důvěře novému kabinetu.

NETANJAHU POSÍLÁ
ARAFATA DO IRÁKU

* Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval, aby byl palestinský předák Jásir Arafat zbaven moci, neuvedl však jakým způsobem. "Měl by být násilně vystěhován do Evropy, nebo do takové země jako Irák," uvedl Netanjahu.
* Expremiér zopakoval svůj tvrdý postoj proti vytvoření palestinskému státu. "Jsem proti tomu, aby Palestinci měli svoji vlastní armádu, vzdušné síly a příležitost vytvářet spojenectví se sousedními státy nepřátelskými vůči Izraeli," řekl Netanjahu.
* Izraelský premiér z let 1996-1999 stojí v čele pravicového křídla strany Likud a doufá v návrat k moci po dalších parlamentních volbách, plánovaných na rok 2003.

Parlament se rozchází s Arafatem v terminologii. Podle poslanců mají Palestinci novou vládu, zatímco Arafat trvá na tom, že provedl jen vládní změny, protože v kabinetu je jen pět nových tváří.

Poslanci poslali Arafatovi dopis, v němž ho upozornili, že vládní schůze, které se budou konat před hlasováním o důvěře, jsou protiprávní.

"Arafat odpověděl, že poslancům představí nikoli celý kabinet, ale jen některé z ministrů, a to nikoli před první schůzí," uvedl poslanec Ziád abú Amr.

Vojáci opět vpadli do několika měst
Vpád izraelské armády do Túbásu severně od Nábulusu provedly čtyři desítky ozbrojených vozidel a tanků podporované ze vzduchu třemi vrtulníky. Izraelci ve městě zatkli desítku lidí.

"Při přestřelkách byli zraněni dva Palestinci," uvedly palestinské bezpečnostní zdroje. Izraelská armáda zase potvrdila zranění dvou svých vojáků, kteří byli převezeni do nemocnice.

Izraelci také zatkli sedm Palestinců ve vesnici Bajt Furík jižně od Nábulusu. Jsou údajně podezřelí z účasti na protiizraelských atentátech.

Cílenou akci uskutečnily izraelské síly také v Rafáhu na jihu pásma Gazy. Při ní byl zatčen Nizár Harazíl, místní činitel hnutí Fatah, hledaný kvůli údajnému podílu na útoku proti židovské osadě.

Přestřelka mezi Palestinci a Izraelci se strhla také u židovské osady Neve Dekalim v pásmu Gazy. Zraněni byli tři izraelští vojáci a pět Palestinců.

Automobily hrozily atentátem
Izrael také oznámil, že vojáci překazili dva chystané atentáty. U židovské osady Alaj Sinaj na severu pásma Gazy zadrželi a zneškodnili automobil, naložený 150 kilogramy trhaviny.

Předtím v Ramalláhu zatkli dva budoucí sebevražedné útočníky s automobily už připravenými k atentátům a nejméně šest desítek podezřelých radikálů. Objevena prý byla také dílna na výrobu výbušnin.

Podpoří USA vznik prozatímní Palestiny?
Americký ministr zahraničí Colin Powell prohlásil, že USA zvažují myšlenku vytvoření prozatímního palestinského státu. Jeho ustavení zmínil v rozhovoru pro panarabský list Al-Haját.

"Dal by palestinskému lidu něco, v co by mohl vkládat své naděje, o čem by mohl snít, něco, v co by mezinárodní společenství mohlo mít jistou důvěru," uvedl Powell.

Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer nicméně nepotvrdil, že by americký prezident plán podporoval. "Jedná se pouze o jeden z mnoha návrhů na řešení krize na Blízkém východě, které byly předloženy," podotkl Fleischer.

BLÍZKÝ VÝCHOD

Izraelem otřásl další atentát

Arafat zreformoval samosprávu

Vzdor Palestinců otřásl smýšlením Izraelců

předchozí vývoj

Powell ponechal otevřenou otázku, zda by v čele státu zůstal Arafat. "Prozatímní stát by měl mít jisté instituce a jakési území, které by ovšem ještě nebyly přesně definovány," řekl šéf americké diplomacie.

Palestinci reagovali na Powellovo vyjádření většinou chladně. Vyjednávač Saíb Irikát znovu zdůraznil požadavek na ukončení izraelské okupace palestinských území.

Palestinec vzhlíží k izraelskému vojákovi u vstupu do palestinské vesnice El Hader na západním břehu Jordánu. (12. června 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video