Expremiér Petr Nečas hovoří před pražskou služebnou Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s novináři poté, co vypovídal v kauze jeho bývalé blízké spolupracovnice z Úřadu vlády Jany Nagyové. (12. července 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Nečas: Žalobci Ištvan a Bajger by měli skončit před kárným senátem

  • 498
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman musí po úterním rozhodnutí Nejvyššího soudu o třech exposlancích ODS okamžitě odebrat kauzu okolo jejich údajného uplácení Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, prohlásil expremiér Petr Nečas. Žalobci Ivo Ištvan a Rostislav Bajger by měli podle něj skončit před kárným senátem. Ištvan to v úterý večer odmítl.

"Ministryně spravedlnosti by měla okamžitě podat návrh na kárné řízení se státními zástupci Ivem Ištvanem a Rostislavem Bajgerem. Pokud jsou čestní muži, měli by rezignovat sami," řekl Nečas.

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu jednoznačně potvrzují má páteční slova, že se ze strany státního zastupitelství jedná o svévoli a vykonstruovaný proces," dodal.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan však rezignovat nehodlá. Rezignace by podle něj měla být vázána na porušení povinností, ale toho se prý nedopustil.

Nečasova vláda skončila kvůli skandálu spojeném s možným zneužíváním tajné služby a údajným uplácením několika poslanců. V kauze figurují především jména Nečasovy pravé ruky Jany Nagyové a tří exposlanců za ODS - Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy. Nagyová i bývalý poslanci jsou nyní ve vazbě, Nejvyšší soud ale v úterý rozhodl, že někdejší politici nemohou být za přijetí trafiky stíháni. Chránila je totiž imunita (více najdete v tomto článku).´

Ústavní právník Jan Kysela ale tvrdí, že policisté a žalobci neselhali. "S odstavci rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zveřejnily Lidovky.cz, zásadně nesouhlasím. Nejvyšší soud zcela neadekvátně vykládá Ústavu v rozporu s praxí, bez zohlednění konstrukce řádů obou komor parlamentu," řekl iDNES.cz Kysela.

Podle něj jím zmiňované konstrukce předpokládají, že projevem je skutečně verbální projev u řečnického pultíku, a ne jakékoliv jednání politika. "Nejvyšší soud v kauze Víta Bárty, a nyní znovu, přichází k závěru, že projev není to, o čem mluvím, ale v zásadě jakékoliv jednání poslance, které se odehrává na půdě Sněmovny a nějakým způsobem souvisí s jeho politickou činností. To by samozřejmě bylo možné, ale muselo by to být napsáno v Ústavě a tam to napsáno není," tvrdí Kysela.

Expremiér se do žalobců opřel už minulý týden, kdy ho policie kvůli kauze vyslýchala. "Je to vykonstruovaný politický proces," prohlásil tehdy Nečas. I o něj se v kauze hraje a policie už požádala Sněmovnu o jeho vydání. Rozhodnutí Nejvyššího soudu však zřejmě tuto žádost zvrátí. I Nečas je totiž poslancem.

Vydáním se má zabývat sněmovní imunitní výbor ve středu. Nový verdikt ale jednání zřejmě ovlivní. Jednání se ale konat bude, řekl předseda výboru Bohuslav Sobotka. "Pokud nebude žádost stažena, bude se jí výbor zabývat. Na další schůzi výboru nadále počítáme s účastní poslance Nečase," uvedl Sobotka.

Nečas minulý týden vypovídal přesně měsíc poté, kdy policie a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci rozjely akci, při níž byla zatčena šéfka jeho kabinetu Nagyová a tři exposlanci. "Nikdy nebyla uzavřena žádná dohoda, že za to, že odstoupí, dostanou nějaké pozice," prohlásil v pátek po výpovědi na policii bývalý premiér (více zde).

Na Petra Tluchoře před olomouckou věznicí čekala jeho žena

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video