Expremiér dostal za machinace podmínku

Francouzský soud udělil expremiérovi Alainu Juppému osmnáctiměsíční podmínku za finanční machinace na pařížské radnici. Navíc mu zakázal deset let pracovat ve státní správě. Blízký spojenec prezidenta Chiraka tak ztratil možnost stát se jeho nástupcem.

Juppé byl vynesení rozsudku přítomen. Po jeho přečtení odmítl výrok komentovat a budovu soudu v Nanterre opustil zadními dveřmi.

Jeho advokát prohlásil, že se zřejmě odvolá. Zároveň podotkl, že Juppé se v brzké době vyjádří k rozhodnutí soudu i ke své další politické kariéře.

Juppého kauza je spjata se systémem fiktivních zaměstnání placených z prostředků pařížské radnice, kterou dlouhá léta řídil Jacques Chirac.

Právě za jeho "vlády" město Paříž vydatně honorovalo řadu členů jeho tehdejší strany Sdružení pro republiku (RPR) - samozřejmě za nic. Tito lidé dělali něco úplně jiného, než za co byli placeni.

Časem už fondy pařížské radnice nestačily, takže lidé z RPR začali "přesvědčovat" i soukromé firmy, aby na své výplatní listiny dávaly aktivisty této strany.

Bylo to prosté: šlo obvykle o podniky usilující o stavební zakázky od města Paříže. Tuto praxi potvrdila i bývalá pokladní RPR. Ona sama sháněla pro členy své strany různá "pracovní" místa v podnicích.

Šéfové těchto firem si postěžovali, že byli "vydíráni", aby přijali aktivisty z RPR, i když věděli, že tito lidé v jejich společnostech nikdy žádnou práci neodvedou.

Juppé byl nejen generálním tajemníkem RPR (v letech 1988 až 1993), ale kromě toho měl po třináct let, až do roku 1995, na starosti i finance města Paříže. Bylo to právě v době, kdy systém falešných zaměstnání jen kvetl.

Nebyl jediným, kdo u soudu vypovídal. Před soud se dostalo celkem 27 lidí. "Každý o tom věděl," prohlásil jeden z nich, bývalý poradce Juppého Yves Cabanna.

Juppé s ním nesouhlasil. "Nesdílím názor pana Cabanny," tvrdil soudcům. "Nevěděl" nic ani o tom, že jeho osobní sekretářku Claude Le Corffovou platila třináct let radnice i dvě soukromé firmy. "Neptal jsem se jí na to a ona mně nic neřekla," ujišťuje nyní Juppé.

Paní Le Corffová však není jediný člověk z Juppého okolí, kdo si pomáhal za peníze radnice. Bylo jich celkem sedm - a soudce udivila představa, že by o tom Juppé nic nevěděl.

Důvodů k údivu je dost. Stačí se podívat na případ Jerome Grand d'Esnon. Tohoto bývalého poradce Juppého si Paříž najala jako "komunikačního experta".

Město ho platilo, ale kancelář, sekretářku i telefonní linku měl pan d'Esnon jen v sídle strany. Na telefonním seznamu pařížské radnice se však jméno "komunikačního experta" vůbec neobjevilo. Bylo to v době, kdy Juppé působil zároveň na radnici i v čele stranického aparátu RPR.

A co samotný Chirac? Ten nyní stojí nad soudy a veškerou spravedlností. Je prezidentem Francie a soudci ho nesmějí ani vyslýchat, přestože je proti němu vedeno na půl tuctu různých šetření kvůli korupci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video