Robert Kopecký, už bývalý člen ČSSD.

Robert Kopecký, už bývalý člen ČSSD. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Exposlanec Kopecký odešel z ČSSD, stovka lidí jde za ním

  • 48
Na Litoměřicku prořídly řady tamních organizací ČSSD. Se starostou Podsedic a bývalým poslancem Robertem Kopeckým, dlouholetým členem strany, odchází asi stovka dalších lidí. "K dnešnímu dni už nejsou členy, nebo budou v blízké budoucnosti vyškrtnuti kvůli úmyslnému neplacení stranických příspěvků," sdělil Kopecký.

Prořídnou tak třeba řady organizací Litoměřice 2, Velemín, Roudnice nad Labem či Podsedice.

Vyjádření Petra Bendy

Krajský šéf sociálních demokratů Petr Benda k odchodu Roberta Kopeckého z ČSSD: "Rozhodnutí Roberta Kopeckého mě mrzí, ale respektuji ho. Akceptuji různost názorů mezi lidmi. Vždy jsem si ho vážil a to platí i do budoucna. Věřím, že se k sobě nadále budeme chovat normálně, jako slušní lidé."

Důvodem tohoto kroku je prý pro Kopeckého zklamání a deziluze ze sporů, které už několik měsíců ovládají sociální demokracii na Litoměřicku. Na jedné straně tu stáli dlouholetí členové kolem něj, proti nim pragmatici kolem krajského šéfa ČSSD Petra Bendy, kteří chtějí Litoměřicko ovládnout.

Spory vyvrcholily v červenci během okresní konference, při níž se vybírali lidé na kandidátku pro předčasné parlamentní volby. Na konferenci se dostali i lidé, které nikdo nezvolil, ale prostě se jen napsali na listinu delegátů.

Ti pomohli zvolit kandidátku, sesadit vedení okresní organizace a zvolit nové ze svých lidí. Vedení strany pak platnost takto vzniklých kandidátek potvrdilo, přestože kontrolní komise označila celou konferenci za neplatnou.

Co bylo, pane Kopecký, hlavním důvodem vašeho odchodu z ČSSD?
Neúnosná vnitrostranická situace. Podsedice byly dlouhodobě nejúspěšnější obcí ČSSD v republice. Jiří Paroubek na důkaz uznání naší práce před rokem řekl, že by potřeboval více takových obcí i starostů. Dnes už ale jeho slova neplatí.

Vzpomínám si třeba, jak jsem se Jiřího Paroubka zastal na jednom ze sjezdů ve sporu s Petrem Hulínským. Paradoxní je, že Paroubek se stal stínovým premiérem, Hulínský stínovým ministrem obrany a po Kopeckém nezůstal v ČSSD ani stín. Strana vymýšlí hodnocení svých kandidátů, pak se jimi ale neřídí. Za takové situace nechci zůstat v ČSSD. Jedno ruské přísloví říká, že je lepší konec bolesti, než bolest bez konce.

Jak vidíte své další působení?
Od 1. prosince jsem členem Strany práv občanů, tedy strany, kterou založil Miloš Zeman. Do dnešního dne se ke mně přihlásilo už kolem 120 lidí z Litoměřicka. Nedělám si iluze, že zde bude vše růžové, ale v některých směrech je ČSSD prostě nepřekonatelná. I já jsem se dopustil mnoha chyb a omylů a přiznávám, že mám řadu špatných vlastností. Do určité doby ale mé chyby nikomu nevadily.

Jak na váš odchod ze sociální demokracie reagovali členové podsedické organizace ČSSD?
Těší mě, že všichni členové z Podsedic ze strany vystoupili, je jich dohromady kolem dvaceti. Na důkaz nesouhlasu s jednáním ČSSD se rozhodl i bývalý předseda seniorů Vladimír Neugebauer vrátit Jiřímu Paroubkovi čestnou plaketu ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video