Michal Babák před jednáním vedení Věcí veřejných po soudním jednání s Vítem

Michal Babák před jednáním vedení Věcí veřejných po soudním jednání s Vítem Bártou (13. dubna 2012) | foto: Michal Šula, MAFRA

S Bártou jsme se názorově rozešli, vysvětluje vznik nové strany Babák

  • 59
Exposlanci Věcí veřejných Michal Babák a Otto Chaloupka jsou mezi zakládajícími členy nové strany s názvem Republika. Má nahradit Věci veřejné. Hlavním cílem nového konzervativního uskupení jsou komunální volby v příštím roce. Strana by se však mohla zúčastnit i evropských voleb.

Jako první na novou stranu upozornily Lidové noviny. "Velmi zjednodušeně, rozešli jsme se pracovně i názorově s Vítem Bártou v době, kdy jsme nepřesvědčili jeho a grémium, aby se šlo do kandidatury jako samostatné Věci veřejné a ne pod Úsvitem," vysvětlil iDNES.cz Babák, co ho přimělo k založení nového uskupení. Menší roli prý hrály i aféry, které se okolo "veverek" během jejich působení vyrojily.

Dalšími zakládajícími členy jsou Babákovi "blízcí - manželka šéfa Hospodářské komory Šárka Kuželová, bývalý Babákův spolustraník Otto Chaloupka nebo bývalý televizní reportér Stanislav Brunclík.

LN s odkazem na důvěryhodný zdroj uvedly, že za projektem nové strany stojí snaha bývalého šéfa VV Víta Bárty vyvinout tlak na Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Babák však jakoukoliv souvislost s Bártou odmítá.

"Republika rozhodně nemá nic společného s Vítem Bártou. Většina lidí, kteří nyní tvoří vedení, nikdy neměla nic společného s Věcmi veřejnými. Naopak, podle vyjádření Šárky Kuželové, pokud by tito lidé cítili, že máme cokoliv společného s Vítkem, tak by do toho nešli," stojí si za svým bývalý ekonomický expert VV.

Důraz na komunální volby

Členskou základnu prý tvoří zhruba dvě stovky lidí. "V tuto chvíli máme již z devadesáti procent hotovou celorepublikovou strukturu, máme pět pracovních skupin a komisí, které pracují na programu a zhruba koncem ledna, začátkem února bychom měli mít ustavující konferenci," dodal Babák.

Program Republiky by měl mít "konzervativní, až pravicové" zaměření, cílovou skupinou pak má být střední vrstva - podnikatelé, živnostníci, inteligence. "Pravicové strany, které se honosily tím, že jsou pravicové, by nikdy nemohly zvednout daně a dělat vše právě proti té střední vrstvě," vymezil se exposlanec proti ODS a TOP 09.

Strana prý nechce zopakovat chybu, kterou udělala "véčka", tedy že s malou základnou kandidovaly na celostátní úrovni. Prioritou jsou volby do zastupitelstev, včetně magistrátů ve velkých městech, jako je Praha či Brno. "Rádi bychom v květnu šli do voleb do Evropského parlamentu, ale tam takové ambice nemáme," shrnul Babák.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video