Expremiéra Petra Nečase je podle rozhodnutí Nejvyššího soudu možné stíhat.

Expremiéra Petra Nečase je podle rozhodnutí Nejvyššího soudu možné stíhat. | foto: Dan Materna, MAFRA

Nečase lze stíhat. Tluchoře, Fuksu a Šnajdra ne, rozhodl Nejvyšší soud

  • 193
Nejvyšší soud zamítl možnost stíhání exposlanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře za údajné korupční jednání mimo Poslaneckou sněmovnu. Redakci iDNES.cz to potvrdil tiskový mluvčí soudu Petr Knötig. Bývalého šéfa těchto poslanců, expředsedu ODS a vlády Petra Nečase, stíhat lze.

Nejvyšší soud rozhodl, že bývalého premiéra Petra Nečase lze stíhat i za případné trestné činy, kterých se mohl dopustit před srpnovým rozpuštěním Poslanecké sněmovny.

"Petr Nečas není vyňat z pravomocí orgánů činných v trestním řízení. Jeho procesní imunita skončila 28. srpna, kdy se rozpustila Sněmovna, je tedy v režimu řadového občana jako my všichni. Lze jej tedy trestně stíhat za případnou nezákonnou činnost i z doby poslaneckého mandátu," uvedl pro ČT mluvčí soudu Petr Knötig. Nyní podle něj nic nebrání v tom, aby stíhání začalo.

"Nejvyšší soud nebrání v tom, aby byly zjištěny důkazy jakéhokoliv případného nezákonného jednání z libovolného období," dodal Knötig.

V případě bývalých poslanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře soud naopak rozhodl, že je nelze trestat za případné trestné činy do doby, než se loni v listopadu vzdali výkonu poslaneckého mandátu. Soud tak setrval na svém předešlém právním názoru z července (po němž se Ivo Ištvan obrátil na soud se žádostí o opětovné posouzení případu s argumentem, že většina jednání se odehrála mimo budovu Sněmovny, pozn. red.).

Státní zástupce Ivo Ištvan totiž podle Knötiga podal návrh, v němž specifikoval jednotlivé skutky poslanců jako celek. "Nelze rozdělovat jednání, kterého se všichni tři politici dopustili do 7. listopadu 2012, dokud měli platný poslanecký mandát a dokud byli chráněni imunitou," řekl iDNES.cz mluvčí soudu Knötig.

Dodal, že verdikt nemusí znamenat konec celého případu, protože případné skutky Tluchoře, Šnajdra a Fuksy po 7. listopadu stíhatelné jsou. Fakticky ale soud rozhodnutím zamítl návrh státního zástupce Iva Ištvana, který chtěl v trestním řízení s poslanci pokračovat.

Nečas nekonal na půdě Sněmovny, není tedy tolik chráněn

Podle Knötiga je rozdíl mezi možnostmi stíhání tří exposlanců a Petra Nečase v tom, jakým způsobem byli jako poslanci chráněni. "Zjednodušeně řečeno, ti tři jsou chráněni indemnitou a imunitou tak, že se vlastně projevovali na půdě Sněmovny tím, že se vzdali mandátu. To je projev poslance, který je právě tímto podle Ústavy chráněn. Petr Nečas v tomto směru nekonal vůbec nic, veřejně nevystupoval. To znamená, že byl chráněn pouze procesní imunitou jako každý jiný poslanec," vysvětlil Knötig.

Indemnita tedy chrání poslance při jejich projevu ve Sněmovně. Procesní imunitou je chráněn každý poslanec. Imunita nemá za cíl chránit konkrétní osobu, ale má zaručit práceschopnost celého Parlamentu.

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa podle Ištvana přijali úplatek v podobě lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video