Expolicista měl doma bloky za miliony

  • 10
Plzeň - Pokutové bloky za několik milionů korun si odnesl domů policejní důstojník, když před rokem odešel ze západočeského policejního ředitelství a stal se soukromým podnikatelem. Na manko čtyři a půl milionů korun, které vzniklo už před pět lety, se přišlo až nyní. Odhalil ho jeho nástupce, který po něm převzal agendu pokutových bloků na krajském dopravním inspektorátu.

"O podrobnostech nechci zatím hovořit, protože vyšetřování je začátku," řekl ředitel Inspekce ministra vnitra Mikuláš Tomin, jehož lidé zkoumají machinace na západočeském krajském dopravním inspektorátu.

Když se začátkem letošního roku začalo schylovat k vyšetřování, bývalý policista se dostavil se svým advokátem na plzeňské státní zastupitelství.

"Podal sám na sebe trestní oznámení. Inspekci ministra vnitra, která začala případ vyšetřovat, vydal pokutové bloky, které měl doma," sdělil plzeňský státní zástupce Petr Brýda. Ceniny, které vrátil, však měly hodnotu jen tří milionů korun.

Kde je zbytek, ptali se vyšetřovatelé. "Vypověděl, že v roce 1996 mu zmizely peníze vybrané na pokutách, které odevzdával na finanční úřad. On údajnou krádež nenahlásil. Když si na finančním úřadu vyzvedl pokutové bloky, nezanesl to do účetnictví. Z tohoto vlastního černého fondu prý srovnal manko a zbylé bloky si nechal," informoval zástupce západočeského policejního ředitele Jan Brázda.

Policistovi se dařilo účetnictví zamaskovat tak, že jeho machinace nezjistily ani kontroly z policejního prezidia. "Jeho nástupce na to přišel, až když porovnal evidenci s údaji na finančním úřadu," vysvětlil Brázda.

Proč se bývalý policejní důstojník rozhodl po takové době sám na sebe podat trestní oznámení a vrátit pokutové bloky? "Pokud by bylo jeho počínání kvalifikováno jako trestný čin zpronevěry, byl by tento skutek podle novely trestního řádu po pěti letech promlčen. Nemohl by být stíhán a případnou škodu by policie musela vymáhat občansko právní cestou," řekl státní zástupce Petr Brýda.


Video