Marian Hanák na lavici obžalovaných. (21. října 2013)

Marian Hanák na lavici obžalovaných. (21. října 2013) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Případ elitního expolicisty Hanáka končí. Ústavní soud stížnost zamítl

  • 3
Případ bývalého elitního policisty Mariana Hanáka definitivně končí osmiletým trestem vězení. Ústavní soud odmítl jeho stížnost jako zjevně neopodstatněnou, píše se v usnesení v soudní databázi. Hanák podle pravomocného verdiktu bral stotisícové úplatky od vyšetřovaných podnikatelů.

Ve stížnosti Hanák poukazoval na to, že klíčové výpovědi proti němu poskytli lidé se záznamy v trestním rejstříku, jejich důvěryhodnost je proto podle něj nízká. Do kontrastu postavil svou dosavadní bezúhonnost a reputaci dobře hodnoceného policisty. Ústavní soudci ale ponechali verdikt beze změn.

„Zejména nalézací soud provedl množství důkazů, které tvořily ucelený řetězec, na základě kterého bylo možno dojít k závěru, že stěžovatel se předmětných jednání, která mu byla kladena za vinu, s vysokou mírou pravděpodobnosti dopustil,“ stojí v usnesení. Pravdivost svědeckých výpovědí podle Ústavního soudu (ÚS) podpořily listinné důkazy.

Hanák se podle rozsudku dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Součástí verdiktu je peněžitý trest 3,5 milionu korun, který Hanák považoval za nepřiměřeně přísný. Ani v tom mu však ÚS nevyhověl.

S případem zmiňován i Šlachta

Hanák je bývalý člen Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, působil na východní Moravě. Z trestné činnosti jej usvědčily výpovědi podnikatelů Radomíra Vybírala z Kroměřížska a Jana Švédíka z Bruntálska, kteří čelili podezření z daňových úniků.

Šéf detektivů Šlachta čelí podezření, že varoval známého před zatčením

Bývalý detektiv krátce před policejním zátahem utekl (více zde). V té souvislosti padlo podezření na tehdejšího šéfa protimafiánského útvarzu Roberta Šlachtu, že svého podřízeného varoval. Šlachta nařčení odmítl s tím, že se někdo snaží zdiskreditovat jeho i celý speciální útvar policie, který vede (více o případu zde).

Podle soudu si Hanák v roce 2007 nejprve řekl Vybíralovi o sedm milionů korun za obstarání spisu, který byl veden proti němu a jeho synovi. Nakonec dostal 700 000 korun. Dalších 600 000 od něj inkasoval za informace o chystaných domovních prohlídkách. Švédíkovi údajně například poskytoval informace o odposleších i trestních řízeních a lustroval pro něj telefonní čísla.

Soud Hanáka poslal do vězení na osm let. Státní zástupce pro něj původně požadoval přísnější trest. Naopak Hanák vinu popíral, přiznal pouze nadstandardní vztahy se Švédíkem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video