Policie propustila Fialu ze služby poté, co proti němu začalo trestní stíhání. Ilustrační foto

Policie propustila Fialu ze služby poté, co proti němu začalo trestní stíhání. Ilustrační foto | foto: Radek Miča

Expolicista dostal podmínku za donášení vyděračům

  • 13
Krajský soud v Liberci potrestal bývalého policistu Jiřího Fialu z Českolipska pětiletou podmínkou za to, že jako vedoucí obvodního oddělení poskytoval vyděračům informace o jejich budoucích obětech. Fiala, který se přiznal, nesmí také šest let pracovat jako veřejný činitel.

Obžaloba Fialu vinila ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z neoprávněného nakládání s osobními údaji a hrozilo mu až deset let vězení. Původně Fiala čelil i trestnímu stíhání z napomáhání k vydírání a podvodu. Proti rozsudku krajského soudu z minulého týdne už není odvolání.

Fiala pracoval jako velitel policie ve Cvikově. Z důkazů, zajištěných kriminalisty, vyplynulo Fialovo spojení se skupinou čtyř mužů stíhaných kvůli zločinnému spolčení, vydírání a podvodům. Údajně způsobili škodu nejméně 20 milionů korun.

"Potvrdili jsme rozsudek Okresního soudu v České Lípě. Trest jsme Fialovi nemohli zvýšit, protože státní zástupkyně se proti rozsudku okresního soudu neodvolala. Odvolal se pouze Fiala," vysvětlil Malinovský.

Místo služeb vydírání
Mluvčí středočeské policie už dříve uvedla, že skupina čtyř mužů založila v březnu 2002 společnost Casio Cesh se sídlem ve Frýdlantu na Liberecku. Slibovali svým klientům - podnikatelům, že pro ně na základě mandátní smlouvy vymůžou nedobytné pohledávky u dlužníků.
Nakonec ale ze svých klientů jen lákali peníze a vydírali je. Fiala jim poskytoval osobní data lidí, na něž se muži při vydírání a podvodech zaměřili.

Příslušníci gangu svým klientům zatelefonovali a představili se jako zástupci dlužníků. Svým klientům pak vyhrožovali fyzickou likvidací, pokud nepřestanou dluhy vymáhat. Když vyděšení klienti ustoupili od mandátní smlouvy, museli Casiu Cesh pod psychickým nátlakem zaplatit částku smluvenou za získání nedobytné pohledávky.

"Fiala mužům předával z policejního registru nejenom údaje o vydíraných podnikatelích, ale také o jejich manželkách nebo dětech. S něčím podobným jsem se u policistů ve své profesionální kariéře ještě nesetkal," řekl českolipský soudce Vlastislav Cháb.

S podmínkou vyvázl Fiala u okresního soudu jenom díky své předchozí bezúhonnosti. "Až do zatčení si jako policista plnil své služební povinnosti. A když po odhalení s trestnou činností skončil, žil znovu spořádaně. Podmíněný trest navrhovala státní zástupkyně a vyhověli jsme jí," prohlásil Cháb.

Vydělané peníze popírá
Podle soudce se Fiala k poskytování osobních údajů zločincům přiznal. Popíral ale, že by od nich za informace dostával peníze. Jak ale stojí ve spisu, Fiala získal obchodováním s osobními daty nejméně 25 tisíc korun a ohrozil více než 40 podnikatelů a jejich příbuzných z celého Česka.

"Se šéfem gangu se Fiala znal z dřívější doby. Nejdříve mu vyhověl s drobností a pak už nedokázal odmítnout další, mnohem nebezpečnější spolupráci," upozornil Cháb.

Českolipská policie propustila Fialu ze služebního poměru poté, co proti němu začalo trestní stíhání. Potvrdila to policejní mluvčí Ivana Baláková.

Fiala s výpovědí nesouhlasil, podal proti ní žalobu a u krajského soudu vyhrál. Policie se však obrátila s takzvanou kasační stížností na Nejvyšší správní soud v Brně, který Fialovo propuštění ze služebního poměru uznal za oprávněné.

,

Video