Experti: Střely odchýlila obrana boeingu

  • 62
Dráhu dvou střel, které ve čtvrtek minuly izraelské charterové letadlo v keňské Mombase, asi odchýlilo obranné zařízení na palubě boeingu. Tvrdí to izraelští zbrojní odborníci. Stroj s 261 pasažéry po šesti hodinách letu bezpečně přistál v Tel Avivu.

Vědec Hirš Goodman z jaffského ústavu strategických studií upozornil, že americký časopis Aviation Week už před deseti lety napsal, že na paluby všech strojů izraelské letecké státní společnosti El Al byly po zmařeném útoku nainstalovány protiraketové systémy v polovině 70. let.

"Nemohu potvrdit, že byl tento systém i ve stroji společnosti Arkia, ale na zázraky nevěřím," dodal Goodman.

Připomíná, že bezpečností opatření jsou v Izraeli celoplošná a používá-li systém El Al, pak dělá totéž i Arkia.  Kapitán letadla, které ve čtvrtek střelám uniklo, vypověděl, že po levé straně stroje směrem odzadu dopředu bylo vidět dva pruhy dýmu, které po několika vteřinách zmizely. Pasažéři popisovali dva světelné záblesky.

Potvrzovalo by to Goodmanovu teorii, podle níž byl let raket odkloněn systémem vysílajícím falešnou návnadu.

Další odborník, Martin van Creveld, sdělil, že izraelské letectvo před deseti lety uvažovalo o vybavení soukromých letadel zařízením na odvrácení střely s termonaváděcím systémem a že to technicky není náročné.

Pro to, že bylo toto zařízení použito nad Mombasou, by svědčily i další výpovědi cestujících. Někteří z nich po startu pocítili lehký otřes, který mohlo vyvolat vypálení systému na odvedení střely.

Podle van Crevelda jsou systémy na detekci a odvrácení střel povinné na palubách vojenských letounů od války ve Vietnamu. Nevylučuje možnost, že se útočníci v Keni zmýlili a rakety špatně zaměřili.

Útoky v Keni spojil s Prahou omyl

Jako mylné se ukázalo spojení atentátů v Keni s loňským nálezem protitankové střely v Praze. List Daily Telegraph s odvoláním na izraelskou tajnou službu Mosad napsal, že existuje spojitost mezi výrobními čísly odpalovačů raket nalezených v Mombase a střelou z ruzyňského letiště. Česká policie i armáda tvrzení odmítají. Dálě čtěte ZDE

Střely asi pocházely ze Somálska
Vojenští experti minulý týden střelu v Keni identifikovali jako SAM-7 s termonaváděcím systémem. Podle deníku The Times pocházely s největší pravděpodobností ze Somálska.

"Tyto typy raket jsou velmi snadno k sehnání v somálské metropoli Mogadišu i ve zbytku jižního Somálska. Je prakticky jisté, že pocházejí tamodtud," uvedl Egypťan Mustafá Hasún, který pracuje jako poradce OSN pro otázky bezpečnosti ve východní Africe.

Podle Hasúna je Somálsko také nejpravděpodobnější zemí, z níž se atentátníci, kteří zaútočili na izraelské cíle v Mombase, dostali do Keni. "Někteří se při příchodu sem vydávají za uprchlíky, jiní prostě proklouznou někde přes hranici. Existuje tolik způsobů. Nevím, jak by to mohla keňská policie kontrolovat," řekl Hasún.

Americké úřady v pátek oznámily, že za jednoho z nejpravděpodobnějších strůjců protiizraelských atentátů v keňské Mombase považují somálskou Stranu islámské jednoty (AIAI), která je napojena na teroristickou síť Al-Kajda.

Somálsko, kde nefunguje centrální vláda od roku 1991, sdílí s Keňou dlouhou hranici. Somálsko má rovněž nehlídané pobřeží a na 100 přistávacích ploch v odlehlých oblastech.

Izrael bude chránit letadla před raketami
Po útoku v Keni začal izraelský státní podnik Rafael vyvíjet protiraketový obranný systém pro civilní stroje. Manažer projektu upřesnil, že zařízení včas raketu rozpozná a odvrátí její dráhu.

Výzkumný podnik Rafael vyvinul základy techniky obrany civilních letadel proti raketám už před několika lety, sdělil mluvčí. Po událostech v Keni bude systém podle něj nasazen brzy.

Jeden letoun by jím mohl být vybaven už za tři měsíce, podotkl.

Systém by dokázal odvrátit i dvě rakety, které ve čtvrtek minuly izraelské charterové letadlo v keňské Mombase. Stroj s 261 pasažéry po šesti hodinách letu bezpečně přistál v Tel Avivu.

Několik minut poté, v Mombase najeli tři sebevražední útočníci s autem naplněným výbušninami do hotelu. Při explozi zahynulo nejméně čtrnáct lidí, včetně dvou izraelských dětí.

PODROBNOSTI O ÚTOCÍCH ČTĚTE ZDE

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video