Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Experti rozdělili Česko. Kde se hůř dýchá, dostanou na nový kotel víc

  • 148
Dotace na výměnu starých kotlů se budou lišit podle místa bydliště, píše MF DNES. Více lidé dostanou tam, kde je vzduch znečištěný. Odborníci rozdělili celou republiku do čtverců podle znečištění ovzduší. Na kotlíkové dotace chce ministerstvo životního prostředí rozdělit devět miliard korun.

Experti podle MF DNES Česko rozčlenili na desetitisíce čtverců o velikosti kilometr krát kilometr a vznikl seznam obcí podle znečištění ovzduší. Může se tak stát, že obyvatelé sousedních obcí dostanou rozdílné dotace. Například ve středočeském Tetíně, který na seznamu je, budou dotace vyšší než v dva a půl kilometru vzdáleném Srbsku u Karlštejna.

„Nemáme měřicí stanice všude, takže naši odborníci k tomu musí ještě použít plošné modely a následně je promítnou do zmíněné sítě kopírující území republiky. Ta obec, která má v některém ze svých čtverců v obydlené ploše překročen alespoň jeden limit, tak se dostane na seznam,“ vysvětlil MF DNES vedoucí oddělení Informační systém kvality ovzduší v Českém hydrometeorologickém ústavu Václav Novák.

Podle seznamu jsou na tom s kvalitou vzduchu nejhůře severní a střední Morava a severní a střední Čechy. „Ve Středočeském kraji je mnoho malých obcí, které nejsou plynofikované a ovzduší tu ovlivňuje i hustá doprava. Na severní Moravě je to směs vlivů průmyslu, dopravy, lokálních topenišť v domácnostech i přeshraniční vlivy z Polska. To se pak nasčítá. Důležitou roli samozřejmě hrají povětrnostní podmínky,“ popsal deníku Kurt Dědič z odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí.

V Česku je přes půl milionu domácností, kde topí dřevem či uhlím. Nejvíce jich je ve Středočeském kraji – bezmála sto tisíc. Nejméně v Praze – čtyři tisíce.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak získat státní dotaci na nový kotel

Podle odhadů ministerstva životního prostředí bude potřeba vyměnit asi 360 tisíc zastaralých kotlů po celé republice minimálně do roku 2022, pak už nebude možné podle zákona o ovzduší topit ve starých neekologických kotlích.

Ministerstvo životního prostředí zároveň podle MF DNES dokončuje návrh zákona, který umožní inspektorům vstoupit do domů a zkontrolovat, zda se v kotli nepálí třeba odpadky nebo jiný materiál, který zamořuje okolí.

Kotlíkové dotace odstartovaly v Česku v roce 2014 a skončí v roce 2020. Některé kraje je už poskytují, například v Libereckém kraji vyhlásí program na přelomu letošního a příštího roku (více najdete zde).

Dotace poputují do nových kotlů na tuhá paliva, plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla, solárně-termické soustavy na přitápění nebo ohřev teplé vody a mikroenergetická opatření, omezující tepelné ztráty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video