Experti rokovali poprvé o bezpečnosti

Vídeň - Rakousko a česká republika musí v nejbližší době prohloubit vzájemnou spolupráci v oblasti bezpečnostní politiky a obrany. Shodli se na tom bezpečnostní experti a vědci obou zemí na historicky prvním česko-rakouském bezpečnostním sympoziu ve Vídni. "Obě země jsou spjaté, jak historicky, tak kulturně a navzájem si mohou pomoci," prohlásil rakouský velvyslanec Martin Vukovich z ministerstva zahraničí Rakouska.

Hlavními tématy česko-rakouské  konference byla společná zahraniční a bezpečnostní politika Evropské unie, Severoatlantická aliance a záměry obou zemí na poli bezpečnostní politiky v budoucnu.

"Musíme s rakouskými kolegy najít společná slova a směry, kterými se bude bezpečnostní politika v obou zemích ubírat," uvedl jeden z iniciátorů konference ředitel Ústavu strategických studií Vojenské akademie v Brně Josef Janošec.

Jedním z bodů, který delegáti konference otevřeli, je i možnost konkrétní regionální spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany  mezi Rakouskem a Českou republikou. "V souvislosti s loňskými teroristickými útoky na Spojené státy se nabízí možnost aktivněji spolupracovat v boji proti terorismu. Jde především o výměnu zkušeností obou zemí s bezpečnostními opatřeními a zapojením se do boje proti teroristickým hrozbám," konstatoval Antonín Svěrák z Ministerstva obrany České republiky.

Rakousko-česká spolupráce v bezpečnostní politice má přitom hlubší význam, než je na první pohled patrné. Rakousko není v NATO a Česká republika proto jako členská země Severoatlantické aliance hraje v rakouských zájmech významnou roli. "Česká republika tak může pomoci hájit rakouské zájmy a naopak Rakousko může pomoci nám při vstupu do Evropské unie," řekl šéf odboru bezpečnosti Ministerstva zahraničí Martin Košatka.

Po přijetí nových členů a masivním rozšíření aliance, zůstane Rakousko ve středu Evropy jako neutrální a nečlenská země aliance takřka osamocena, vysvětlil Košatka. "Je zřejmé, že v radě zemí Partnerství pro mír, vzniknou malé zájmové skupinky zemí a Rakousko bude mezi nimi," podotkl.

"Česká republika má v NATO významnou roli, ačkoliv je novým členem. Nechceme být jen bílým flekem na mapě, ale usilovně budovat mírovou stabilitu a k tomu nám Česko může pomoci," prohlásil brigádní generál Wolfgang Wosolsobe z rakouského ministerstva obrany.

Mezi desítkami delegátů nechyběl ani velitel vídeňské Akademie obrany země generál Raimund Schittenhelm, jehož instituce spolu s českou Vojenskou akademií v Brně sympozium pořádala.

Vystoupit na konferenci měl původně i velvyslanec české  republiky při NATO Karel Kovanda. "Kvůli jiným pracovním povinnostem však nemohl  přicestovat," informoval Karel Janošec z Ústavu strategických studií. Ve svém zaslaném referátu však Kovanda vzkázal, že vynikající vztahy Česka s Rakouskem na poli bezpečnostní problematiky zcela zapadají do koncepce Severoatlantické  aliance.

"Rakousko je sice neutrální, ale bude se muset aktivně podílet na  stabilitě v Evropě a tedy i navázat daleko užší kontakty s NATO, než mělo  doposud," uvedl Martin Košatka z Ministerstva zahraničí.


Video