Hosty iDNES.cz jsou odborníci z VŠCHT, kteří zodpovídají dotazy na nezávadnost potravin a výživu.

Hosty iDNES.cz jsou odborníci z VŠCHT, kteří zodpovídají dotazy na nezávadnost potravin a výživu. | foto: Profimedia.cz

Experti: Prodej zkaženého jídla omezí vyšší pokuty

  • 17
Hnijící maso a zkažené jídlo odhalily loňské kontroly v řadě českých obchodů. Vyšší pokuty pro supermarkety by situaci zlepšily, připustili odborníci z VŠCHT v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Případy zkažených potravin nejsou navíc podle nich problémem jen v Česku.

ODPOVĚDI ODBORNÍKŮ Z VŠCHT ČTĚTE ZDE

Potraviny ze supermarketu nejsou vždycky bezpečné. Někteří obchodníci se navíc neostýchají používat pro vyšší zisk různé finty.

"Nejprimitivnější je asi pozměňování údajů na obale (přelepování), míchání starších a čerstvějších potravin (pečivo, saláty), neoznačení či neoddělení potravin s prošlou dobou minimální trvanlivosti (neplést s prošlou dobou spotřeby!)," vyjmenovali odborníci několik příkladů.

Na otázky čtenářů iDNES.cz odpovídala skupina expertů z fakulty potravinářské a biochemické technologie VŠCHT v Praze. O výživě hovořila Jana Dostálová, informace o metodách pro identifikaci mikroorganismů poskytla Jarmila Pazlarová a o mikrobiologii se rozpovídal Václav Kocourek.

Čtenáři se ptali třeba na kazivost potravin v horku, karcinogennost plesnivých arašíd nebo nebezpečnost přídavných látek známých jako "éčka".

"Všechny přídatné látky, které mají tzv. E-kód, jsou považovány za neškodné. Samozřejmě při použití do potravin, do kterých jsou povoleny, a v povoleném množství," odpověděli odborníci, podle nichž se Češi stále více zajímají o kvalitu konzumovaných potravin.

Experti také upozornili na rozdíl mezi označením data spotřeby a minimální trvanlivostí.

"Prodávat potraviny po době použitelnosti (označeno jako Spotřebujte do...) je zákonem zakázáno a v případě odhalení sankcionováno. Ale pozor: potraviny s označením Minimální trvanlivost do:... se mohou prodávat i po uplynutí tohoto data, jen musí být označeny, že mají prošlou trvanlivost, a musí být nabízeny odděleně od ostatních. Za jejich zdravotní nezávadnost plně odpovídá prodávající," vysvětlili.

Loňské rozsáhlé kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce odstartovala pochybení obchodního řetězce Julius Meinl. Ten dostal statisícové pokuty za to, že prodával prošlé potraviny. Vedoucí nutili prodavačky omývat zkažené sýry a uzeniny a balit je jako čerstvé. - více zde

Kontrol v obchodech postupně přibývalo. Téměř každý řetězec něčím pochybil, ať už to bylo špatně balené maso, nebo potraviny s prošlou dobou trvanlivosti.

Podle čtenářů iDNES.cz stotisícová pokuta nic nezmění. S tím souhlasili i odborníci z VŠCHT. "S vyššími pokutami bychom souhlasili, nicméně je to otázka legislativní, a tedy politická. Pomůže jedině tlak veřejnosti na politiky-poslance," dodali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video