Experti OSN se bojí jaderného rabování

  • 3
Mezinárodní agenturu pro atomovou energii znepokojily zprávy o rabování v iráckých jaderných zařízeních. Šéf MAAE Muhammad Baradej proto požádal USA, aby mohl do země vyslat tým inspektorů. Jaderní experti OSN působili v Iráku už před válkou v rámci pátrání po zbraních hromadného ničení.

Podle deníku The Washington Post bylo během poválečného rabování ukradeno nejméně z jedné irácké továrny neznámé množství vysoce radioaktivního materiálu.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej se rozhodl vše prověřit. "Napsal USA dopis se žádostí o povolení vyslat misi do Iráku," potvrdila mluvčí jaderných expertů OSN Melissa Flemingová.

Žádost se týká výzkumného zařízení Tuwaitha jižně od irácké metropole Bagdádu, které jaderní experti OSN před válkou zapečetili. Podle některých zpráv vnikly do komplexu v dubnu americké jednotky.

"Neobáváme se jaderného zneužití, ale mohly by vyvstat problémy dotýkající se zdraví, bezpečnosti a ekologické kontaminace," podotkl další mluvčí MAAE Mark Gwozdecky. Odpověď na Baradejovu žádost z 30. dubna podle něho zatím nedorazila.

MAAE už v dubnu požádala Washington, aby irácká jaderná zařízení zabezpečil před poválečným rabováním a odcizením stěpného materiálu, který by mohli zneužít teroristé k výrobě "špinavých" bomb.

Vývoj jaderných zbraní byl jedním z důvodů, kterým USA vysvětlují zásah proti režimu Saddáma Husajna v Iráku. "Američané nás ujistili, že objekty zajistí. Přesto považujeme zprávy o drancování za znepokojivé," podotkla Flemingová.

MAAE vlastní přesné záznamy, jaké látky irácké jaderné továrny skladují. Informace shromáždili experti, kteří působili v Iráku před válkou. Do země se vrátili v listopadu 2002 po čtyřleté pauze.

Kvůli úderu koalice pod vedením USA však odborníci z MAAE museli obnovené pátrání po zbraních hromadného ničení ukončit. Během čtyřměsíční mise stihli prohlédnout několik desítek podezřelých míst. Část z nich, včetně areálu Tuwaitha, zapečetili.

Do Iráku by se vydal jiný tým, než který prověřoval irácký jaderný program. "Šlo by o vyšetřovací misi s úkolem zjistit, co se v jaderných zařízeních přihodilo," podotkla Flemingová.

Bílý dům dosud návrat zbrojních inspektorů OSN do Iráku odmítal. Nevyhověl zatím žádné žádosti jak MAAE, tak mise UNMOVIC, které velí Hans Blix a jejímž úkolem bylo hledat v Iráku chemické a biologické zbraně.

Washington naopak oznámil, že po zbraních hromadného ničení, které podle USA svržený diktátor Saddám Husajn vlastnil nebo vyvíjel, budou pátrat jeho vlastní odborníci. Dosud nic nenašli.


Video