Experti vyšetřovacího týmu OSN v Sýrii

Experti vyšetřovacího týmu OSN v Sýrii | foto: Reuters

Expertům na zničení Asadova chemického arzenálu půjde v Sýrii o život

  • 13
Mezinárodní tým dvaceti chemiků, inženýrů a zdravotníků v pondělí odcestoval do Sýrie. Cíl zní jasně: zlikvidovat jeden z největších chemických arzenálů na světě. Inspektory, kteří jednají podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN, čeká náročná práce v extrémních podmínkách a značné časové tísni, informoval britský list The Guardian.

Odborníci z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) budou vybavení speciálními protichemickými obleky, neprůstřelnými vestami a přilbami. Vedle přibližně 1000 tun chemických látek se budou muset vypořádat s vysokými teplotami, které se nyní v Sýrii pohybují okolo 35 stupňů Celsia.

Během prvních několika dní skupina navštíví přibližně 25 míst, kde ověří a zpřesní údaje o chemických zbraních, které OSN poskytl režim Bašára Asada. Úkolem expertů přitom nebude pouze likvidace samotných nervových plynů (sarinu a yperitu), ale také zničení logistických kapacit pro výrobu chemických zbraní.

Francouzský list Le Figaro napsal, že experti Organizace pro zákaz chemických zbraní už likvidovali chemický arzenál jinde, ale nikdy za válečných podmínek, jaké je čekají nyní v Sýrii.

Dina Esfandiaryová z mezinárodního ústavu pro strategická studia v Londýně prohlásila, že inspektoři "budou dokonalým cílem a každý, kdo bude chtít jejich misi sabotovat, je může ohrozit". 

Nejlepší by bylo, kdyby Syřané přivezli zbraně na hranici

Do prvního listopadu má být podle rezoluce Rady bezpečnosti zajištěno a zničeno kompletní výrobní zázemí, včetně vybavení pro plnění plynů do raket a granátů s nervovými látkami. Celý arzenál má být poté zničen nejpozději do poloviny roku 2014.

Podle francouzského listu Le Figaro je to ale velmi náročný termín, v němž bude těžké zbraně už jenom zinventarizovat nebo vyvézt ze Sýrie. Zapotřebí by bylo na 200 odborníků, které OPCW k dispozici nemá. Pomoc proto nabídly Moskva a Peking.

Představitelé OPCW oznámili, že celá akce proběhne ve spolupráci se syrskými techniky. "Úkolem je společně se syrskými kolegy identifikovat klíčové prvky vybavení, které poté budou určeny ke zničení," uvedla organizace. Podle jejích zdrojů syrská vláda prozatím spolupracuje.

Plán počítá se dvěma možnými způsoby likvidace infrastruktury. Buď se klíčové součásti zalijí betonem, nebo dojde ke zničení řízenými explozemi. Odborníci oslovení listem Le Figaro jsou však skeptičtí. Podle nich lze střely nebo rakety s chemickým obsahem zničit na místě jedině ve speciálních spalovacích zařízeních. A ta bude prý jen stěží možné instalovat za nynějších poměrů.

V Iráku se často postupovalo tak, že se v poušti vyhloubily jámy a v nich se pak chemické látky spálily. To v Sýrii nepůjde. Podle Hamishe de Brettona-Gordona, který pracoval v minulosti v jednotkách OSN, by bylo "ideální, kdyby Syřané zbraně dopravili na hranici a tam je předali zástupcům velmocí a OSN".

Experti se musejí pohybovat blízko frontových linií

Asadův režim rozptýlil své chemické zbraně do 25 lokalit.  "Některé jsou v místech, která zcela ovládá syrská vláda, jiné se však nacházejí v blízkosti frontové linie. K dalším se budeme muset dostávat přes území rebelů," řekl představitel OPCW.

Syrský chemický arzenál je největší na Blízkém východě - odhaduje se na 1000 tun chemikálií, z nichž 300 tun je yperit. Zbytek jsou zřejmě tekuté chemikálie skladované odděleně a použitelné pouze po smíchání. Francouzští odborníci se domnívají, že kromě yperitu mají Syřané sarin. Pracovali prý také na vývoji dusíkatého yperitu, který prostředí zamoří déle než yperit klasický a hůře se z něj odstraňuje, a rovněž na druhu organofosfátu, jehož účinky převyšují vliv sarin

Při překračování bojových linií budou ochranu expertů zajišťovat pracovníci OSN, kteří v Sýrii komunikují s většinou bojových skupin. Podobný přístup pro vyjednávání bezpečného průjezdu zvolila OSN i při srpnovém vyšetřování rozsáhlého chemického útoku východně od Damašku.

Na zničení syrských chemických zbraní "mírovou cestou" se velmoci shodly poté, co chemický útok v Sýrii zabil přes 1500 lidí. USA následně Asadovi pohrozily raketovým útokem soustředěným na důležité vojenské cíle. Proti zásahu se však ostře postavilo jak Rusko, tak Čína (více čtěte zde).

CNN na začátku září odvysílala záběry lidí po chemickém útoku v Sýrii:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video