Íránské jaderné zařízení v Natanzu

Íránské jaderné zařízení v Natanzu | foto: Profimedia.cz

Experti: Jaderný útok na Írán není pravděpodobný

  • 152
Možnost, že by americká armáda při případném útoku na Írán použila jaderné zbraně, považují experti na bezpečnostní problematiku za velmi nepravděpodobnou. Zprávu o přípravách útoku na Írán přinesl americký časopis The New Yorker.

"Použití jaderných zbraní, i když hrozba z Íránu je velká, by vykopalo příkop mezi euroatlantickým společenstvím a muslimským světem. To by mohlo vést k nesmírnému konfliktu," uvedl historik Vladimír Nálevka z Univerzity Karlovy v Praze.

O tom, že by Amerika by mohla zaútočit na Írán jadernými zbraněmi, píše ve svém článku v časopise The New Yorker vlivný americký novinář Seymour Hersh.

Přípravy na úder, který by zabránil Teheránu vyvinout jaderné zbraně, jsou podle něj v mnohem pokročilejším stadiu, než americká vláda přiznává. Útok by obnášel mohutnou vlnu úderů proti íránským laboratořím i vojenským objektům, cílem války by nebylo pouze zabránit Íránu získat smrtící arzenály, ale též svrhnout současný režim. Oficiální orgány USA to ale popřely. - více zde

Podle Nálevky jde spíše o zvyšování tlaku na Teherán. Historik soudí, že i když jsou jaderné zbraně dnes velmi sofistikované, jejich použití by bylo překročením pomyslného prahu, který by měl nedozírné následky.

"Spíše bych předpokládal konvenční útok. Pochybuji o použití jaderných zbraní. V tom případě bych se musel domnívat, že se v Bílém domě zbláznili," řekl Nálevka.

Podobný názor má další z expertů na bezpečnostní problematiku politolog Břetislav Dančák. Podle něj je jakýkoliv útok na Írán v současnosti nepravděpodobný. "Otázkou je, zda je Washington vůbec schopen se v Perském zálivu angažovat více než doposud," konstatoval Dančák z Mezinárodního politologického ústavu.

Spojené státy podle něj zvyšují tlak a informace o možném použití jaderných zbraní může být impulsem, který "by donutil Írán rozumně přemýšlet". Použití jaderných zbraní je podle Dančáka až krajním řešením. Upozornil přitom na to, že i když od prvního použití jaderných zbraní došlo k několika krizím, nikdy nebyly takové zbraně znovu použity.

Podle Libora Franka z Ústavu strategických studií by v případě zpráv o možném jaderném útoku mohlo jít o cílený únik informací. "Domnívám se, že by se taková informace nemohla za normálních okolností dostat do médií. Jde o nepřímý nátlak. Psychologickou operaci," uvedl Frank.

Podle něj je Írán dlouhodobým nepřítelem Spojených států už od konce 70. let minulého století. Pokud by k jadernému útoku došlo, Spojené státy použijí speciální typy jaderných zbraní proti komplexům, které by šly jen velmi těžko zničit běžnými konvenčními zbraněmi, soudí Frank.

Jak dodal, určitě ale Spojené státy nepřipravují masivní pozemní kampaň jako v případě v Iráku.

, natoaktual.cz

Video