Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a další poslanci opozice, chtějí pravidla při jednání o reformně napadnout u Ústavního soudu

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a další poslanci opozice, chtějí pravidla při jednání o reformně napadnout u Ústavního soudu | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Experti: Huml s nočním mučením poslanců neuspěje, ČSSD u soudu šanci má

  • 83
Nezařazený poslanec Stanislav Huml podle expertů na ústavní právo zřejmě neuspěje se stížností k Ústavnímu soudu, že byl ve Sněmovně mučen odpíráním spánku. Šanci ale mají sociální demokraté, kterým vadí narychlo schválená účelová změna pravidel projednávání reformních zákonů.

Boj o reformy ve Sněmovně

"Napadnu u Ústavního soudu všechny zákony, které byly schváleny po více jak 24 hodinách jednání bez spánku. Neprojednala je skupina bdělých a plnohodnotných poslanců, ale parta duchů, která ani nevěděla o čem hlasuje," prohlásil Huml po probdělé noci ve Sněmovně.

Nezařazený poslanec Stanislav Huml hovoří s novináři před schůzí Sněmovny. (30.

"Odmítání spánku je jeden z nejbrutálnějších trestů, který praktikují ty nejodpornější režimy světa," dodal vzápětí.

Podle experta na ústavní právo a profesora právnické fakulty Václava Pavlíčka ale nemá šanci s podobnou stížností uspět. "Poslanci si dobrovolně rozhodli, jakým způsobem budou jednat," tvrdí Pavlíček. Podle něj navíc není nikde pevně stanoveno, kdy a jak dlouho mají poslanci spát.

Totožný názor má i spoluautor ústavy Zdeněk Jičínský. "To je věc, o které si rozhoduje Sněmovna. Jsou tu samozřejmě jistá pravidla, která by měla být respektována, ale pochybuji, že by do nich Ústavní soud zasahoval," řekl dlouholetý poslanec.

Argument omezení opozice má šanci uspět

Mnohem silnější je podle expertů argument, že při projednávání reformních zákonů koaliční poslanci sáhli na práva opozice. Nejprve zkrátili řečnickou dobu na dvakrát deset minut. Když se první z předloh - návrh na omezení státní podpory stavebního spoření - projednávala zhruba 20 hodin, prosadili další restrikci. Rozpravu ke 14 předlohám sloučili do jednoho bodu. Opoziční poslanci tedy nemohou řečnit 20 minut ke každé jednotlivé normě, ale ke všem dohromady.

Bohuslav Sobotka na schůzi Poslanecké sněmovny

"Takový případ tu už byl. Když se projednával Topolánkův batoh zákonů, tak vláda spojila přes 50 bodů do jednoho," připomenul Jičínský (více o žalobě ČSSD k Ústavnímu soudu čtěte zde). Ústavní soud dal tehdy sice opozici za pravdu, ovšem napadené zákony ponechal na určitou dobu v platnosti a dal tím vládní koalici čas na to, aby je mohla prosadit znovu.

"Tento argument je podle mne odůvodněný a nadějný. Koalice se totiž opět snaží porušováním procedurálních pravidel prosadit své záměry," myslí si Jičínský.

Nucená práce? Záleží na argumentech

Ústavní soud by mohly zaměstnat i stížnosti na obsah reformních zákonů. ČSSD například plánuje napadnout ustanovení, podle kterého by museli nezaměstnaní už po dvou měsících na veřejně prospěšnou práci, jinak by ztratili nárok na podporu. "Lidé si platí příspěvek na politiku zaměstnanosti. A mají nárok, pokud poctivě pracovali, ale o práci přišli, na příspěvek v nezaměstnanosti," prohlásil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle Pavlíčka záleží na tom, jak přesně by byla případná žaloba vyargumentována. "Samozřejmě, že platí zákaz nucené práce. Na to pamatuje mezinárodní úmluva. I ta ale zná výjimky a stanovuje případy, kdy může být nařízena," myslí si Pavlíček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video