Radikálové z Hizballáhu mohou způsobit v Libanonu rozkol. Ilustrační foto.

Radikálové z Hizballáhu mohou způsobit v Libanonu rozkol. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Experti: Hizballáh se nevzdá, Izrael musí vyjednávat

  • 31
Izrael bude muset o unesených vojácích začít s únosci z Hizballáhu vyjednávat. Myslí si to alepsoň odborníci na Blízký východ. Podle nich je úplně jedno, jak velký vojenský tlak vyvine židovský stát na Libanon. Bez vyjednávání prý nic nezmůže.

Izraelsko - Libanonský konflikt

ČTĚTE TAKÉ:
Libanon se brání, raketa dopadla na izraelský Safed
Izrael po náletech odřízl Libanon od světa
Izraelský útok na Libanon vyšrouboval cenu ropy
USA na Blízkém východě nezasáhnou, míní Žantovský

Dva vojáci byli uneseni ve středu a Izrael zahájil leteckou a námořní blokádu Libanonu. Při útocích zahynulo zatím přes 40 Libanonců a osm Izraelců, mezi nimiž je sedm vojáků. - více zde

Izrael chce ve vojenské operaci pokračovat, i když Bejrút volá po příměří. Hizballáh za rukojmí žádá libanonské vězně zadržované v Izraeli.

V případě Libanonu však židovský stát čelí odlišnému konfliktu, než je ten, který se odehrává s Palestinci v pásmu Gazy, kde je od 25. června držen rovněž jeden izraelský rukojmí. - více zde

Šíitští radikálové se snadno nevzdají
Hizballáh je lépe vyzbrojen a pro izraelská města i vojáky představuje mnohem větší nebezpečí než palestinští radikálové.

"Izrael nemá jinou možnost než výměnu. Hizballáh se nevzdává snadno. Izraelci už museli s Hizballáhem jednat v minulosti a bez ohledu na to, jak je to pro ně nestravitelné, vědí, že s ním mohou jednat zas," míní profesor bejrútské Americké univerzity Timur Goksel.

Generální tajemník Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh ujistil, že Izrael vojáky vojenskou akcí zpět nezíská a že jediný způsob, jak je osvobodit, je výměna za vězně. Ví, co říká, neboť Izrael podobnému tlaku ustoupil už v minulosti.

Před dvěma lety vyměnil uneseného podnikatele a těla tří svých vojáků za víc než 420 arabských vězňů. Dohodu tenkrát zprostředkovalo Německo. Hizballáh získal za 22 let bojů s izraelskými vojáky na libanonském jihu zkušenost s tím, jak postupovat proti izraelské armádě.

Libanon není Gaza, varují experti
Jestliže židovský stát není ani po téměř třech týdnech schopen najít a osvobodit svého vojáka z malého pásma Gazy, pak najít dva Izraelce v Libanonu je ještě těžší úkol.

"Hizballáh má modernější zbraně a jeho působnost se neomezuje na úzký pruh území, jak je tomu v případě pásma Gazy. Hizballáh je schopen zvýšit tempo a rozšířit své operace. Izrael to dobře ví," řekl politický komentátor Rafík Nasralláh.

Libanon je rozdělen na ty, kdo postup Hizballáhu a jeho boj proti Izraeli podporují, a na ty, kdo jej kritizují za to, že ohrožuje celou zemi, když ji vydává napospas izraelské odvetě.

Odpůrci Hizballáhu znásobí tlak na odzbrojení této skupiny podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2004. Hizballáh odmítá složit zbraně, dokud bude Izrael okupovat sporné pohraniční území Šibáa. Židovský stát v něm ponechal vojáky i po stažení z nárazníkového pásma v jižním Libanonu v roce 2000.

Rozkol kvůli Hizballáhu
Šibáa Izraelci zabrali roku 1967, když okupovali syrské Golanské výšiny, a o tomto území chtějí jednat se Sýrií. Hizballáh tvrdí, že Sýrie Šibáa postoupila Libanonu, a že je měl tedy Izrael vyklidit spolu s nárazníkovým pásmem. Podle OSN je území syrské.

"Pro tak masivní izraelskou odpověď existuje důvod: Izraelci vědí o rozkolu, který Hizballáh působí v Libanonu, a jsou si vědomi, že vyhrocení situace tyto neshody v Libanonu ještě prohloubí," tvrdí komentátor arabského listu Al-Haját, který vychází v Londýně.

Analytik Patrick Haenni však upozorňuje, že čím bude izraelský vojenský nápor silnější, tím odhodlaněji bude Hizballáh vojáky zadržovat. "Neočekává se od něj, že podlehne izraelskému tlaku a vojáky vydá. Hizballáh by tím ztratil váhu doma i v zahraničí," tvrdí Haenni.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video