Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Experti diskutují o hrozbě biologických zbraní

Ochrana před útoky biologickými zbraněmi. To je hlavní téma pro veřejnost uzavřeného semináře tuzemských i mezinárodních expertů, který v pražském Karolinu pořádá Středisko bezpečnostní politiky Univerzity Karlovy.

Mezi účastníky nechybí řada bezpečnostních expertů včetně bývalého náčelníka vojenské zpravodajské služby Andora Šándora nebo profesora Alexandra Borodulina z Výzkumného střediska Vektor Kolcovo u Novosibirsku.

Právě jeho středisko spolupracuje s pořádající českou společností T-SOFT na vývoji modelů šíření biologických zbraní ve vzduchu.

"Takové modelování je jedním z důležitých prvků ochrany proti teroristickým útokům. Při případném reálném zásahu umožňuje rychlé určení rozsahu ohrožení a realizaci následných opatření ochrany obyvatelstva," uvedl ředitel T-SOFT Jaroslav Pejčoch, jehož společnost seminář spolupořádá a představuje na ní počítačové modely šíření biologických zbraní.

Podle Pejčocha se prevence proti možným biologickým útokům stává aktuální v souvislosti s novými trendy boje proti terorismu. "V poslední době se daří včas odhalovat přípravy na útoky konvenčními výbušninami, jako byl například nedávný pokus islámských teroristů na londýnském letišti Heathrow. Je poměrně velkou neznámou, k jakým prostředkům sáhnou teroristé pak. K chemickým či biologickým látkám," řekl Pejčoch.

Připomněl, že extremisté již chemické zbraně použili - například před deseti lety v tokijském metru.

Cílem pracovního semináře "Hrozba biologických útoků a možnost obrany proti nim" je podle pořadatelů zahájit diskuzi o technologických, bezpečnostních a politických aspektech dané problematiky a definovat okruhy problémů.

Těmi se bude detailněji a na širším fóru zabývat 9. ročník mezinárodní konference "Současnost a budoucnost krizového řízení" na sklonku listopadu v Praze.

, natoaktual.cz

Video