Experti dál hledají příčinu tragédie Columbie

  • 9
Zjišťování příčin tragické havárie raketoplánu Columbia pokračuje. Vyšetřovatelé míní, že Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zřejmě nesprávně odhadl škody, které stroji způsobil při startu kus izolační pěny utržené z přídavné nádrže.

K mylnému odhadu podle nich zřejmě vedlo selhání v komunikaci, nedokonalá analýza a přehnaný pocit bezpečnosti.

Vyšetřovací výbor se domnívá, že 900 gramů těžký kus pěny poškodil při startu 16. ledna tepelnou izolaci na levém křídle Columbie natolik, že před přistáním se při návratu do atmosféry tímto poškozením dostal do křídla rozžhavený vzduch a raketoplán se posléze roztrhl. Všech sedm členů posádky zahynulo.

Tým inženýrů, který se 21. ledna zabýval posouzením následků nárazu pěny na raketoplán, došel k názoru, že potřebuje k plnému zhodnocení situace fotografie raketoplánu na oběžné dráze.

Ale tyto snímky nebyly nikdy pořízeny, řekla v úterý na pravidelné tiskové konferenci vyšetřovacího výboru bývalá kosmonautka Sally Rideová. "Otázka je, proč se tento požadavek nedostal k vedení projektu?"

Havárie Columbie

Trosky raketoplánu pokryly Texas

Záchranáři objevili těla astronautů

Trosky Columbie hledají tisíce lidí

Výbor dal najevo také nespokojenost s počítačovým modelem, který k posouzení způsobené škody použili inženýři společnosti Boeing. Předseda výboru Harold Gehman označil model za primitivní a řekl, že vycházel z mnohem menšího předmětu, než jaký udeřil do Columbie 81 vteřin po startu.

Další dva inženýři Boeingu také v úterý při veřejném slyšení před výborem uvedli, že destičky tepelné izolace křídel byly navrženy s předpokladem, že je nezasáhne nic většího než hmyz nebo déšť.

NASA si nicméně zvykl na to, že při každém letu zasáhlo stroj i přes 140 nejrůznějších úlomků, byť ne vždy izolační pěny. Tato poškození byla považována spíše za nepříjemnost, která jen vyžaduje větší opravy a údržbu na zemi, popsali oba technici.

Rideová uvedla, že výbor se snaží zjistit, proč NASA považoval poškození izolace při těchto nárazech spíše za otázku údržby než bezpečnosti - přestože jednou z hlavních zásad provozu raketoplánů je, že nic by nemělo do strojů narazit.

"Myslím, že postupem času si lidé zvykli na poškození izolačních destiček úlomky z přídavných nádrží a na to, že se mezi jednotlivými lety destičky opravují," řekla. "Přežijete to poprvé a najednou se to zdá normální," dodala kosmonautka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video