Nezisková organizace se pře s ČOI o nezávadnosti těchto termosek ze Zlína

Nezisková organizace se pře s ČOI o nezávadnosti těchto termosek ze Zlína | foto: Tescoma.cz

Experti: ČOI lže. Termosky ze Zlína jsou škodlivé

  • 96
Odborníci na životní prostředí jsou zhrozeni prohlášením České obchodní inspekce o nezávadnosti termosek Tescoma. Zlínskou firmu i inspekci vyzývají, aby respektovali české i evropské právo. Tescoma azbest do svých termosek přidává záměrně, tvrdí.

Aktivisté z neziskové organizace Sdružení pro trvale udržitelný život (STUŽ) v čele s lékařem Miroslavem Šutou vyzvali vedení Tescomy, aby tyto termosky stáhlo z prodeje.

Před časem je totiž italské úřady označily za zdravotně závadné kvůli přítomnosti azbestu. - více zde

Česká obchodní inspekce (ČOI) ale následně prohlásila, že jsou zdravotně nezávadné a můžou se vrátit na pulty obchodů. - více zde

To Miroslav Šuta se svými spolupracovníky kategoricky odmítá.

Tescoma stažení termosek odmítá
"Konzultovali jsme problém azbestu v termoskách s několika experty v Česku a v zahraničí a všichni se shodli, že firma Tescoma prodejem výrobků obsahujících azbest jednoznačně porušuje nejen evropskou směrnici, ale i platnou českou vyhlášku. Ty zakazují uvádět na trh nebo do oběhu výrobky, jež obsahují azbest, pokud do nich byla tato vlákna přidána záměrně," sdělil Šuta iDNES.cz.

Firma specializující se na kuchyňské přístroje a nádobí ovšem se stažením označených termosek z prodeje rozhodně nepočítá. "Těžko můžu komentovat prohlášení organizace, o které jsem nikdy ani neslyšel. Pro nás je závazné vyjádření ČOI a ministerstva zdravotnictví," řekl iDNES.cz jakostní kontrolor ze Zlína Ladislav Vaculík.

Azbest je v EU zakázaný už 7 let
Společnost pro trvale udržitelný život poukazuje na fakt, že Tescoma azbest do termosek přidává záměrně. "Ano, je to technologický postup," přiznal Vaculík. Podle odborníků však azbest v termoskách být nemusí.

"V Evropské unii je to zakázané už sedm let, v Česku skoro tři roky. Buď je tedy vedení podniku natolik nekompetentní, že nezná základní předpisy týkající se nebezpečných chemikálií nebo platné předpisy v honbě za ziskem vědomě porušovalo," oponuje lékař Šuta.

Za vše může Tescoma, tvrdí ČOI
Aktivisté jsou šokováni i přístupem ČOI. Podle nich je naprosto nepřístupné, aby Tescomě dovolila vrátit termosky do prodeje.

"Vrcholem absurdity je pak chování ústředního ředitele ČOI Jiřího Pěkného, který pro deník Právo obvinil italské úřady z nekalé motivace zákazu prodeje těchto výrobků. Konzultujeme proto s odborníky možné právní kroky vůči ČOI, včetně případného podání trestního oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele," dodal Šuta.

Inspekce ale pochybení ústy své mluvčí Miloslavy Fléglové odmítá. "Odpovědnost má v první řadě Tescoma," řekla Fléglová iDNES.cz. "Námitkami STUŽ se ale zabývat budeme."

STUŽ je dobrovolná nezisková nevládní organizace, občanské sdružení, která vznikla v září 1992 z iniciativy prvního ministra životního prostředí Československa Josefa Vavrouška.

"Svou činnost zaměřujeme na zkoumání a vytváření předpokladů trvale udržitelného způsobu života na místní, regionální, národní i globální úrovni," stojí v prohlášení na jejich internetových stránkách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video