Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula

Experti: Česko může být pro teroristy klidnou základnou i záložním cílem

  • 26
Česku aktuálně po smrti Usámy bin Ládina teroristický útok nehrozí, paradoxně ale může doplatit na přísná bezpečnostní opatření v USA nebo Velké Británii. Podle expertů se totiž můžeme pro teroristy stát "záložní variantou". Česko by se také pro teroristy mohlo stát poklidnou logistickou základnou.

Od smrti nejhledanějšího teroristy a vůdce al-Káidy uplynul už týden a policie i tajné služby zatím ujišťují, že Česku žádné akutní nebezpečí nehrozí. To se však může v budoucnu změnit.

"Česko není primárním cílem terorismu. Pokud ale dominantní cíle, které budou objektem prvotní nenávisti, budou příliš zajištěny, ČR by se mohla stát jakousi záložní variantou," řekl iDNES.cz šéf sněmovního podvýboru pro bezpečnostní strategie David Šeich po jednání se zástupci civilní rozvědky a ministerstva zahraničí.

Podobný názor zastává i bezpečnostní expert a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Andor Šándor. "Když nebudou schopni prorazit přímo na cíle v USA, tak se mohou pokusit zaútočit na americké cíle v jiných zemích," myslí si Šándor.

Česko nemá dvojčata, je tu ale židovské město

Ten také pochybuje o často používaném argumentu, podle nějž Česko nemá objekty, které by lákaly teroristy coby symbol. "Samozřejmě, že u nás není nic, co by se vyrovnalo například americkým mrakodrapům nebo pařížské Eiffelovce. Zapomínáme ale na to, že například pražské židovské město je středem evropské židovské kultury," varuje expert.

Smrt Usámy bin Ládina

Podle Šándora hrají v neprospěch Česka tři argumenty. Hlavními je naše účast ve válce v Afghánistánu a těsné spojenectví s Izraelem. Země má prý navíc velmi nízký bezpečnostní standard. Naopak "výhodou" je poměrně malá islámská komunita, která nyní čítá asi deset tisíc lidí, z toho přibližně 400 českých konvertitů.

Jak Šeich, tak Šándor se přes opatrnost v hodnocení možného rizika shodnou v tom, že aktuálně Česku riziko teroristického útoku nehrozí.

Nedávné zatčení skupiny cizinců, kteří u nás vyráběli falešné doklady a vydělané miliony posílali islámským extremistům na Kavkaze, ale ukázalo jinou hrozbu. Česko by se mohlo stát logistickou základnou pro mezinárodní terorismus. Už nyní je oblíbené mezi bossy organizovaného zločinu, kteří sem například posílají své rodiny, nebo si k nám jezdí odpočinout. Trend nepřímo potvrzuje i odhalení Pákistánce podezřelého z terorismu, který v ČR žádal o azyl (více čtěte zde). 

Ambasády se obrňují

Ihned po oznámení smrti Usámy bin Ládina se sešli zástupci českých tajných služeb, které nyní čile komunikují se svými zahraničními partnery. Bezpečnostní složky ale žádná radikální a viditelná opatření neplánují.

Výjimkou jsou české ambasády v zahraničí. Velvyslanectví v Islámábádu například uzavřelo konzulární oddělení a další zastoupení posilují bezpečnostní opatření. Stavějí se vyšší zdi, zapojují nové kamerové systémy. "Tyto kroky se ale dějí průběžně už delší dobu," řekl Šeich.

Po smrti Usámy bin Ládina ministr zahraničí karel Schwarzenberg varoval české turisty, aby byli ostražitější. "Nějaký čas by si měli dát pozor v oblastech, kde se vykazovala větší aktivita různých teroristických organizací. Ať je to v Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu a tak dále," řekl ministr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video