Experti analyzují užití plynu v divadle

  • 51
Spousta dohadů a nejasností provází zásah ruských speciálních jednotek v moskevském divadle. Jde zejména o použití uspávacího plynu, po jehož nadýchání dosud zemřelo 115 lidí. Někteří čeští odborníci na lidská práva soudí, že ruské bezpečnostní úřady mohly použitím nebezpečné látky neznámého složení porušit mezinárodní dohody.

Podle zástupce ředitelky Českého Helsinského výboru Pavla Bílka existuje podezření, že Rusko použilo během zásahu plyn ze zakázané skupiny látek, do níž se řadí především chemické zbraně vyvíjené v období studené války.

"Panuje vážná obava, že bezpečnostní síly s nimi běžně disponují, a proto mohly být v tomto případě použity zrovna ony," řekl Bílek, podle něhož byl postup ruských sil problematický z hlediska respektování lidských práv zadržovaných, případně i teroristů.

"Je vždy strašně těžké řešit podobnou situaci. Zdá se však, že způsob, jakým to vyřešili v Moskvě, vyžaduje přinejmenším velice přísné prošetření," poznamenal Šimon Pánek ze společnosti Člověk v tísni.

Použití plynu není ve světě při podobných akcích obvyklé, protože působí na každého jedince odlišně. Kromě ohrožení rukojmích může vyvolat i neadekvátní reakce teroristů. "Rizika, která jsou s tím spojena, se přesně projevila," řekl Vladimír Votápek z Ústavu mezinárodních vztahů, který situaci na místě sledoval.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ

Rukojmí mohl zabít plyn na bázi opiátu
Rukojmí opouštějí nemocnice

VŠE O TERORU V MOSKVĚ

Čečenci přepadli divadlo
souhrn všech článků na iDNES

PŘÍLOHY

Teroristé a rukojmí - přehled největších akcí na světě

Fotogalerie - desítky snímků

Čečenci proti civilistům - přehled posledních akcí

Skutečnost, že se teroristé přesouvali ze zamořeného sálu do jiných míst, ale podle Votápka svědčí o tom, že neměli v úmyslu v divadle zahynout, jak původně deklarovali. "Mohli začít odpalovat nálože nebo střílet do rukojmích. Nic z toho se nestalo, to znamená, že jejich první myšlenka byla zachránit sebe sama," soudí Votápek.

Bílek zároveň poukázal na skutečnost, že jednotky paralyzované Čečence zastřelily, přestože od nich nebezpečí už zjevně nehrozilo. "I když se jedná o teroristy, na prvním místě musí být je zneškodnit, nikoli usmrtit," zdůraznil.

Podobné námitky neobstojí, tvrdí Votápek. Bezpečnostní síly se mohou hájit tím, že si nebyly jisty, zda jsou teroristé uspáni úplně. K prostřelení levé hemisféry, v níž sídlí pohybové centrum, jsou navíc speciálně cvičeny. "Spíše mě udivilo, že některé Čečenky v sále byly zastřeleny do hrudi," poznamenal k detailům zákroku.

Experti se pozastavili i nad způsobem, jakým se dostalo zdravotní péče rukojmím. Podle některých svědectví je totiž začali zdravotníci vynášet ze zamořeného sálu až půl hodiny po zahájení zásahu.

"To je samozřejmě strašný lapsus. V okamžiku, kdy dali pokyn k útoku, měli mít zajištěny síly, které by rukojmí vynášely ven," namítl Votápek. Podle některých zdrojů byl nasazen také nedostatečný počet sanitek a scházely i důležité léky.

Mezinárodní společenství pohlíží podle Votápka na problém z odlišné perspektivy než Rusové, kteří jsou v hodnocení většinou shovívavější. "Je tu určitý rozdíl v kultuře a tradici. Lidský život má v Rusku prostě jinou cenu," uvedl.

Prioritou je podle Votápka především zneškodnit teroristy a úvaha o tom, jak ochránit rukojmí, stojí až na druhém místě. Domnívá se proto, že se nepodaří sestavit parlamentní komisi, jež by se událostí zabývala, ale zůstane jen u vyšetřování moskevské prokuratury.

Vojáci vnikají do moskevského divadla, kde na 800 lidí zadržovali čečenstí teroristé. (26. října 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video