Čeští policisté se podobné tragédie, jako se stala v Itálii, neobávají. Ilustrační foto. | foto: Policejní prezídium

Expert: Sicilská tragédie na fotbale v Česku nehrozí

  • 69
Praha - Čeští fotbaloví fanoušci se mohou cítit opravdu bezpečně jen na sedmi prvoligových stadionech. V druhé lize je to ještě horší. Tvrdí to policejní expert na sportovní násilí. Nicméně dodává, že by se u nás nemohlo stát to, co na Sicílii, kde po fotbalovém utkání zemřel policista.

Událost z Itálie znovu otevřela celoevropskou diskusi nad zabezpečením bezproblémového průběhu utkání.

Policejní inspektor Filippo Raciti, který zemřel minulý pátek během řádění hooligans sicilských klubů ve městě Catania, je od roku 1962 v Itálii už třináctou obětí fotbalových násilníků. - více zde

"Italové podcenili riziko zápasu, my býváme mnohem lépe připraveni," ujistil iDNES.cz Martin Synecký z policejního prezídia.

Fotbal už dávno neprobíhá pouze devadesát minut na hřišti. Pořadatelská služba a především policie musí být ve střehu i několik hodin před a po zápase.

A to byl zřejmě důvod, proč osmatřicetiletý policista zemřel. Zatímco na stadionu se pořadatelům a těžkooděncům celkem dařilo držet oba tábory od sebe, v ulicích Catanie nad nimi bezpečnostní síly ztratily kontrolu.

Policejní těžkooděnci se cvičí k zásahu proti řádícím hooligans

České fanoušky dobře známe
"Podobný incident v Česku nehrozí. Systém práce s fanoušky je založený především na prevenci. V Česku existuje velká skupina lidí, která se velkou měrou věnuje práci s fotbalovými fanoušky. Dobře znají jejich prostředí. Kdyby se chystala taková bitka jako na Sicílii, tak bychom o ní nejspíš věděli a předešli bychom jí," tvrdí policista Synecký.

V Itálii se minulý pátek navíc oba tábory násilníků spojily proti zasahujícím policistům. Ti tak místo toho, aby je od sebe oddělovali, chránili především své zdraví před ataky hooligans. "Je to zcela běžné. Spojuje je nenávist proti komukoliv, kdo se jim snaží v jejich řádění bránit," vysvětluje chování násilníků policejní expert.

Čeští policisté si v porovnání s evropskými kolegy stojí velmi dobře. V zásahu proti fotbalovým násilníkům se cvičí několikrát do roka. Zhruba dvakrát až třikrát ročně proběhne velké cvičení pro přibližně pět set policistů přímo na stadionu. Fanoušky v tomto případě ´hrají´ vojáci.

Násilí spjaté s fotbalem se bezpečnostním složkám podařilo vytěsnat za brány stadionů. Takzvaní hooligans si přes internetová fóra a mobilní telefony domlouvají srazy v opuštěných parcích na periferiích měst. Zcela výjimečně pak i v centrech. Jedna z největších bitek se odehrála předloni v únoru v Praze na Andělu. - Podívejte se na jinou bitku českých chuligánů v centru Prahy

Fotbaloví hooligans pražské Slávie těsně před bojem v Praze na Andělu. Foto z února 2005.

Bezpečné stadiony? Jen několik
Zcela bezpečno na českých a moravských stadionech ale stejně není. A to i přesto, že podle nařízení UEFA mají být bezpečné už od začátku roku 2003.

"Teoreticky by měly všechny prvoligové stadiony vyhovovat bezpečnostním regulím. Pokud bych ale měl být kritický, tak si dovolím tvrdit, že jich vyhovuje pouze tak šest, sedm," myslí si Martin Synecký.

V druhé fotbalové lize je situace mnohem horší. Zábrany mezi vlajkonoši hostů a domácími na mnoha z nich zcela chybí nebo jsou naprosto nedostatečné. Rovněž pořadatelská služba není na takové úrovni, na jaké by měla být.

"Podle regulí licenčního manuálu všechny stadiony požadovaná kritéria splňují," tvrdí ovšem licenční manažer Českomoravského fotbalového svazu Stanislav Rýznar. Že jsou ale na několika z nich v oblasti bezpečnosti rezervy, přiznává i on.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video