Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Expert: Jednání Riceové v Moskvě průlom nepřinese

Americko-ruské vztahy jsou na bodu mrazu. Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová proto přicestovala do Moskvy. Schůzka s ruským prezidentem Putinem však zásadní průlom nepřinese, soudí Petr Vilímek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Americká ministryně před cestou odmítla názory, že mezi Spojenými státy a Ruskem začala nová studená válka. Přesto nejsou vztahy mezi Moskvou a Washingtonem vůbec dobré...
Myslím, že vývoj americko-ruských vztahů během několika posledních let ukázal, že v řadě mezinárodních otázek jsou zájmy obou zemí výrazně odlišné. Na druhou stranu by bylo chybou závažnost z toho vyplývajících sporů přeceňovat.

Jak se v průběhu uplynulého roku ukázalo, obě země dokázaly alespoň v omezené míře spolupracovat i při řešení některých nejzávaznějších mezinárodních problémů - mám na mysli zejména případy jaderných programů KLDR a Íránu.

Může být tím hlavním důvodem ochlazení vztahů i skutečnost, že Američané chtějí na území Polska a České republiky umístit své základny protiraketového systému?
Podle mého názoru se u nás dopad možného rozmístění protiraketové obrany na vztahy s Ruskem výrazně přeceňuje. Rusko moc dobře ví, že systém není namířen proti němu (ani by nebyl schopen poskytnout účinnou ochranu v případě ruského jaderného útoku), ale otázku jeho rozmístění vidí jako příležitost, jak opět posílit svůj vliv ve střední Evropě.

Co Rusku vlastně nejvíce vadí na současné politice Spojených států? Někteří analytici prudké ochlazení rusko-amerických vztahů datují už k revoluci na Ukrajině v roce 2004, kterou Američané podporovali...
Těch sporných bodů je celá řada. Ačkoliv události na Ukrajině vzájemné vztahy USA a Ruska ovlivnily, neshody se objevovaly již dlouho předtím. Lze zmínit například ruský nesouhlas s rozšiřováním NATO na východ, spor o Irák, ruskou spolupráci se Sýrií a Íránem či rostoucí americkou kritiku Putinovy domácí politiky. A tak by se dalo pokračovat.

Lze od jednání Riceové v Kremlu očekávat nějaký zásadní průlom ve vztazích obou zemí?
Obávám se, že nějaký zásadní průlom čekat nelze. Spíše očekávám jen vyjasnění vzájemných stanovisek a možnou shodu v některých dílčích otázkách.

, natoaktual.cz

Video